TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerÜniversite öğrencilerinden yerli ve milli jammer

Üniversite öğrencilerinden yerli ve milli jammer

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde eğitim gören 3 öğrenci, taarruz ve savunma sistemlerinde önemli rolü olan, yerli ve milli jammer sistemi geliştirdi.

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri Şevval Bayraktar, Ayşe Zeynep Tepe ve Sertaç Bilhan, taarruz ve savunma sistemlerinde çok önemli rolü olan ‘jammer sistemi’ geliştirdi. ‘Tehditleri jammer susturacak’ isimli radar karıştırma sistemi ile taarruz sırasında düşman füzesi tespit ediliyor ve buna uygun tasarlanan jammer (karıştırıcı) ile füze etkisiz hale getiriliyor.

Üniversite öğrencilerinden yerli ve milli jammer

Basit bir radarın tasarlandığı projede, gerçekleştirilen jammer prototipinin çalışması bu radar üzerinde denendi ve radarın çalışmasını etkisiz hale getirdiği belirlendi. Dinamik bir tehdit ortamında aldatıcı ve gürültü engelleme tekniklerine olanak sağlayan jammer ile enerji iletimi, askeri yöntemlerin ileri gelen alanında yer alıyor.

‘FÜZEYİ ETKİSİZ HALE GETİRECEĞİZ’

Proje sorumlusu öğrencilerden Şevval Bayraktar, proje ile amaçlarının Türkiye’nin savunma sanayisine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Projeyi 3 kişi çalıştıklarını ve yaklaşık 1 yılda tamamladıklarını belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde eğitim gören 3 öğrenci, taarruz ve savunma sistemlerinde önemli rolü olan, yerli ve milli jammer sistemi geliştirdi.

“Projemiz öncelikle radarı oluşturmak üzerine başlıyor. Ardından o radarı karıştırıyor, yani etkisiz hale getiriyoruz. Bir füzemiz olduğunu düşünelim. Bizim için bu düşman füzesi. Bu füzenin çalışmış olduğu frekansı biliyoruz. Bu frekansta füzenin radarını karıştırdığımız zaman füze etrafından artık bir şey saptayamayacağından dolayı yönünü şaşıracak ve artık kontrol edilemez hale gelecek. Kontrol edilemez hale gelen bu füze menzilini şaşıracak ve düşecek.

Geliştirdiğimiz proje ile bu füzeyi etkisiz hale getireceğiz. Böylelikle düşman füzesi bize zarar vermemiş olacak. Füzenin radarını hedef alan, füzenin ülkemize zarar vermemesini sağlayan ve onu etkisiz hale gelen ‘jammer sistemi’ geliştirdik. Böylelikle füzeyi etkisiz hale getirmeyi başarmayı hedefliyoruz. Ayrıca savunma sanayi şirketlerine de projemizi tanıtmak istiyoruz.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler