TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanÜniversite adayları için kararsızlık kaygıya yol açabilir

  Üniversite adayları için kararsızlık kaygıya yol açabilir

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Üniversite adayları için kararsızlık, yeni bir şehire ya da ortama uyum, seçilen mesleğin iş dünyasında bir karşılığı olup olmadığını bilmeme gibi konular kaygı ve korkuya yol açabilir.

  Üniversite adayları için 27 Temmuz’da başlayan tercih maratonunda son güne gelindi. Yerleştirme puanı, sıralama, üniversite türü, burs koşulları gibi birden farklı koşulu göz önünde bulunduran adaylar psikolojik ve teknik açıdan önemli bir sınav veriyorlar. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sevil Momeni Shabanı, “Kararsızlık, belirsizlik, yeni bir şehire ya da ortama uyum, seçilen mesleğin iş dünyasında bir karşılığı olup olmadığını bilmeme gibi konular kaygı ve korkuya yol açabilir” dedi.

  TERCİH KAYGISINA DİKKAT

  İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı kadrosundan Dr. Öğr. Üyesi Sevil Momeni Shabanı öğrencilerin sınava hazırlık ve sınav döneminde yaşadıkları kaygıyı tercih döneminde de yaşayabileceklerini söyledi.

  Dr. Öğr.Üyesi Sevil Momeni Shabanı öğrencilerin kaygı yönetiminde dikkat etmesi gereken noktaları şu şekilde sıraladı:

   “Öncelikle öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini, tutumlarını ve gelecekte ne yapmak istediklerini bilmeleri çok önemlidir. Eğer seçmeyi düşündükleri birden fazla meslek grubu varsa, bu grupların temsilcileriyle ayrıntılı görüşmeler yaparak kendi ilgi ve yeteneklerine, gelecek planlamalarına göre elemelerde bulunabilirler. Öğrenciler üniversite tanıtım günlerine katılarak alana yönelik sorular sorup ve tercih etmek istedikleri bölüm ve üniversitenin artılarını ve eksiklerini öğrenerek kaygılarınızı azaltabilirsiniz.”

  Üniversite adayları için kararsızlık kaygıya yol açabilir
  Üniversite adayları için kararsızlık kaygıya yol açabilir

  “ÖĞRENCİLER TERCİH EDİLECEK ŞEHİR VEYA ŞEHİRLERİN KOŞULLARINI GÖZDEN GEÇİRMELİLER”

  Adayların, dönemin yarattığı duygusal ve davranış problemlerini paylaşmaktan çekinmemesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Momeni Shabanı, şehir dışını tercih edecek adaylar için, “Öğrenciler tercih edilecek şehir veya şehirlerin koşullarını gözden geçirmeliler. Üniversite yaşamlarının geçeceği şehir, onlara seçecekleri bölümle ilgili ne gibi faaliyet alanları sunuyor, öğrendikleri bilgileri pratikte uygulayabilecekleri alanlar yeterli sayıda mı ve mesleki gelişim için gereken tüm fırsatlar orada bulunuyor mu soruları üzerine araştırma yapmalarında fayda var” şeklinde önerilerinde bulundu.

  RADİKAL VE ANLIK KARARLARDAN KAÇININ

  Kurumsal İletişim Daire Başkanı Yavuz İlker Baldan ise adaylara, listelerdeki son dakika değişikliklerini dikkati ve bilinçli yapmalarını önerdi. Baldan, “Her ne kadar gece yarısına kadar tercih listelerini güncelleyebilme hakları olsa da radikal ve anlık kararlarla değil daha mantıklı ve içlerine sinen değişiklikler yapabilirler. Tercih listelerinin son halinden memnun ve kararlı şekilde tercih sürecini noktalayabilirler” dedi.

  Adayların tercih listelerini tamamladıklarında kendilerine sormaları gereken sorulara da dikkat çeken Baldan şunlara değindi:

  “İlk tercihime yer verdiğimde mutlu olacak mıyım, en önemli soru. İlk ya da son tercih de olsa, sonuç beni mutlu edecek mi? Bu sorunun cevabı içtenlikle evetse artık tercihleri ile ilgili kaygı duymaları gerek kalmayacaktır.” 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler