TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerUmut Gündüz'ü anmak için pedal çevirdiler

  Umut Gündüz’ü anmak için pedal çevirdiler

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ankara’da 2 yıl önce otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ü anmak için bugün Kadıköy’de toplanan yaklaşık 30 bisikletli, açıklama yaparak birlikte pedal çevirdi.

  Anmaya katılan grup adına konuşan Şimal Ertekin, “Umut Gündüz, alkollü ve yüzde yüz kusurlu olduğu tespit edilen sürücü Çağdaş Şenyüz’ün, yüksek hızla kullandığı aracıyla çarpması sonucu öldürüldü. Kaza değil cinayet olduğu bilinmesine rağmen, 4 yıl 5 ay gibi hukuka aykırı bir kararla ödüllendirildi” diye konuştu.  

  Ankara’da 15 Temmuz 2020’de bisiklet sporcusu Umut Gündüz, antrenman sonrası evine dönerken, Çağdaş Şenyüz yönetimindeki 06 ARN 29 plakalı otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kazanın ardından gözaltına alınan Şenyüz’ün 1,53 promil alkollü olduğu belirlendi. Şenyüz 4 ay tutuklu kaldı. Hakkında ‘Taksirle ölüme neden olmak’ suçundan yapılan yargılamada, 5 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, cezayı, sanığın duruşmalardaki iyi halini gözetip, indirim uygulayarak, 4 yıl 5 ay 10 güne indirdi. 

  Umut gündüz'ü anmak için pedal çevirdiler
  Umut Gündüz’ü anmak için pedal çevirdiler

  “KAZA DEĞİL CİNAYET”

  Umut Gündüz’ün arkadaşları ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi üyeleri bugün sabah saatlerinde bisikletleriyle Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda toplandı. Basın açıklamasının ardından, yaklaşık 30 bisikletli Caddebostan’a kadar pedal çevirdi. Grup adına basın açıklaması yapan Şimal Ertekin, “Umut Gündüz, alkollü ve yüzde yüz kusurlu olduğu tespit edilen sürücü Çağdaş Şenyüz’ün aracıyla yüksek hızda seyir halindeyken çarpması sonucu öldürüldü. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde sanık Şenyüz, yaşanan olayın kaza değil bir cinayet olduğu bilinmesine rağmen yargılandığı mahkemede kısa bir tutukluluk hali sonrası tutuksuz yargılanarak 4 yıl 5 ay gibi hukuka aykırı bir kararla ödüllendirildi.

  Bu hukuksuz durum yetmezmiş gibi, 27 Aralık’ta açıklanan bu karara yönelik tepki gösteren Umut’un babası Menderes Gündüz’e mahkeme heyeti tarafından dava açıldı. Bizler Umut’un arkadaşları, dostları ve yoldaşları olarak bu haksızlığa karşı sessiz kalmadık, kalmayacağız. Umut’un ailesi, sevenleri, dostları omuz omuza bu haksızlığa karşı mücadeleyi sürdürecek. Umut ve bütün bisikletli ölümler için adil bir yargılanma sürecinin işletilmesini istiyoruz” dedi.

  Ankara'da 2 yıl önce otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden bisiklet sporcusu umut gündüz'ü anmak için bugün kadıköy'de toplanan yaklaşık 30 bisikletli, açıklama yaparak birlikte pedal çevirdi.
  Ankara’da 2 yıl önce otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ü anmak için bugün Kadıköy’de toplanan yaklaşık 30 bisikletli, açıklama yaparak birlikte pedal çevirdi.

  “BİSİKLETLİ ÖLÜMLER SON BULSUN”

  Bisikletli ölümlerin olmadığı bir ülke için mücadele edeceklerini ifade eden Ertekin, “Ne yazık ki Umut’u andığımız şu günlerde bir yurttaşımızın daha trafik kazası sonucu ölüm haberini aldık. Bisikletiyle İzmir’den İstanbul’a dönerken, Bandırma dolaylarında bir kamyonetin çarpması sonucu Savaş Kader isimli yurttaşımızın sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadığını öğrendik.

  Öfkeliyiz, ailesine ve tüm dostlarına sabır diliyoruz. Öfkeliyiz ama yılgın değiliz. Bu kuralsızlığa, haksızlığa, insan canına kasteden düzene boyun eğmiyoruz. Umut için adalet herkes için adalet, bisikletli ölümler son bulsun” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler