TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatUlvede romanı raflardaki yerini aldı 

Ulvede romanı raflardaki yerini aldı 

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Fantastik türde kaleme alınan Ulvede romanı okuyucusuyla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı. Yazar Pınar Oto, fantastik türde kaleme aldığı Ulvede adlı romanında Antik Yunan’da geçimini balıkçılıkla sağlayan birinin kendini değerli hissetme ve ölümsüzlüğe ulaşma arayışını anlatıyor.

Romanında içine düştüğü boşluktan kurtulmanın yolunu ölümsüzlüğe ulaşmada bulan Ulvede’nin, kendini değerli hissetmek amacıyla av turnuvasına katılmasıyla gelişen olaylar örgüsüne yer verdiğini belirten Yazar Pınar Oto, kitabına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:  

“Ulvede’nin kendini değerli hissetmek ile özgürlük arasında kurduğu doğrudan bağlantı, onu kralın düzenlediği avcılık yarışmasında kimsenin yakalayamadığı bir hayvanı avlamaya yöneltir. Ulvede’nin özgürlük arayışı, kötü ruhlu bir goblinin yardımsever yaklaşımına aldanmasıyla hiç de tahmin edilemeyecek bir sonuç yaratır. İçindeki boşluğu doldurarak ruhunu özgürleştirebileceğine ve değerli bir insan olabileceğine inanan Ulvede, zorbalığın yön verdiği olaylar zincirinin ardından bir mağaranın içinde hiçbir işlevi olmayan kara bir ağaca dönüşür.” 

Ulvede romani raflardaki yerini aldi 1 1 - kültür ve sanat - haberton
Ulvede romanı raflardaki yerini aldı 

ULVEDE’NİN ZORBA RUHU ÖLÜMÜ GETİRDİ 

Kendini değerli hissetme çabasının insanı yetersiz ve başarısızlıklarıyla yüz yüze getirerek zorbalığa sürükleyebileceğine dikkat çeken Pınar Oto, “Av turnuvası Ulvede’nin kendini değerli hissetmesi için bir fırsattır. Kötü ruhlu goblin, Ulvede’ye o güne kadar kimsenin avlayamadığı, sadece iyi insanların görebileceği merevas balıklarını avlamanın şifresini verir. Ulvede’nin avladığı balıkları kimse göremez. Bu da onun içindeki boşluğu daha çok derinleştirerek beraberinde zorbalığı getirir. Turnuvayı kazanan avcının mızrağını alıp ceylan sürüsüne fırlatır. Ormandaki küçük kıza isabet eden mızrak, Ulvede’nin başına gelecek kötülüklerin habercisi olur” diye konuştu. 

ÖZGÜR RUHUN ANAHTARI İYİ NİYETTE 

Romanında başarısızlıklarımızın nedenlerini başka insanlara dayandırmadan önce kendi içsel yolculuğumuza çıkarak neden-sonuç ilişkisi kurmamız gerektiğini vurguladığını kaydeden Yazar Pınar Oto, “Tanrılar tarafından mağaraya kapatılan Ulvede, bunun nedenini zorba ruhuna değil, küçük kıza dayandırır. Küçük kızla her yüzleştiğinde Ulvede, yetersizliği ve başarısızlığıyla karşı karşıya kalır. Onun bu tutumu mağarada deprem etkisi yaratır. Ulvede’nin fantastik hikayesi, başarılı olmak, bir başka deyişle ölümsüzlüğe kavuşma isteğiyle yapılan zorbalıkların insanları kendi hapishanesinde mahkum bırakacağını, iyi niyetin ise özgürlüğün kapılarını aralayacağını çok açık bir şekilde anlatıyor” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler