TRY - Türk Lirası
EUR
18,3368
USD
17,9634
GBP
21,6983
CNY
2,6541
27.8 C
Ankara
17.9 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
15 Ağustos 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış Haberler'Ukraynalı mülteciler geri dönmek istiyor'

  ‘Ukraynalı mülteciler geri dönmek istiyor’

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yapılan ankette, Ukraynalı mültecilerin geri dönmek istediği ortaya çıktı.

  UNHCR’ın ‘Ukraynalı Mültecilerin Profilleri ve Niyetleri’ başlıklı raporunda yer verdiği anket, savaş nedeniyle Polonya, Macaristan, Moldova, Romanya ve Slovakya’ya Mayıs-Haziran döneminde giden 4 bin 900 mülteci ile yapıldı. Anketin, Ukraynalı mültecilerin gelecek planlarını ve profillerini daha iyi anlamak için yapıldığı aktarıldı. Röportaj yapılan mültecilerin yüzde 40’ının gelecek ay, yüzde 16’sının gelecek 2 ay içinde, yüzde 15’inin ise yalnızca yakınlarını ziyaret etmek ve diğerlerinin tahliyesine yardım etmek üzere dönüş yapmayı planladıkları ifade edildi.

  DÖNÜŞ NİYETİ, BÖLGELERE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR

  UNCHR’dan yayınlanan makalede, ‘geri dönüş niyetinin’ mültecilerin geldiği bölgelere göre farklılıklar gösterdiği belirtildi. Bu kapsamda başkent Kiev’den ve batı kentlerden gelen mültecilerin çoğunluğu geri dönmek isterken; doğu ve kuzeyden gelen mülteciler, geldikleri ülkede kalmayı planlıyor.

  UNCHR, KIŞA HAZIRLIK YAPIYOR

  Yazın bitişiyle hava şartlarının kötüleşeceği ve evlerini terk etmek zorunda kalanların olumsuz etkileneceği ifade edilen makalede, “UNHCR, Şubat ayından bu yana Ukrayna genelinde 1,5 milyondan fazla kişiye yardım etti. Koruma, barınma ve yardım programlarını genişleterek, özellikle de savaşın en çok vurduğu bölgelerde yaşayanlara ulaşmak için çalışmalar yaptı. Şimdiki odak, yaklaşan kış için hazırlıklar yapmaktır” ifadeleri kullanıldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler