TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
9.5 C
Ankara
13.9 C
İstanbul
16.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerÜFE ve TÜFE arasındaki fark KDV indirimine engel

  ÜFE ve TÜFE arasındaki fark KDV indirimine engel

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Doç. Dr. Atilla Çifter, ÜFE ve TÜFE arasındaki farkın yüzde 53,83’e ulaştığını ve bu farkın enflasyon ile mücadelede KDV indirimi aracının etkisi üzerindeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

  TÜİK mart ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’ni (TÜFE) yüzde 5,46, Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’ni (ÜFE) yüzde 9,19 olarak açıkladı. Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. Doç. Dr. Atilla Çifter yaptığı değerlendirmede yıllık bazda ÜFE’nin yüzde 114,97’ye TÜFE’nin ise yüzde 61,14’e ulaştığına dikkat çekti. ÜFE’ye benzer şekilde geçen ay Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) yıllık bazda yüzde 106,13 arttığını hatırlatan Doç. Dr. Atilla Çifter, TÜFE üzerinde hem ÜFE hem YD-ÜFE hem de enerji fiyatlarının önemli baskı unsurları olmaya devam ettiğini belirtti.

  Ufe ve tufe arasindaki fark kdv indirimine engel 1 - yerel haberler - haberton
  ÜFE ve TÜFE arasındaki fark KDV indirimine engel

  “ENFLASYON ÖNCELİKLİ SORUN”

  Diğer yandan Rusya ve Ukrayna tarım ürünlerine olan bağımlılığın da gıda fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu vurguladı. Atilla Çifter, “TÜFE gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 70,33 ile genel TÜFE’nin üzerinde. Yaz aylarında sınırlı gerileme dışında gıda grubunda artış devam edebilir. Enflasyon hem Türkiye hem de ABD ve AB dahil diğer ülkelerde öncelikli sorun olmaya devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler