TRY - Türk Lirası
EUR
20,433
USD
18,812
GBP
23,159
CNY
2,785
1 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerPolitikaTuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek

Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Tek bir yavruyu bile kaybetmemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tuz Gölü’ndeki flamingo yavrularının kuraklık nedeniyle susuz kalmaması için göle kesintisiz su aktarımına başlandığını belirterek, “Yaptığımız çalışmalarla tüm yolları deniyor, tek bir yavruyu bile kaybetmemek için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah bu çözümle Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek” dedi.

Tuz gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek
Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, Özel Çevre Koruma Bölgesi Tuz Gölü’ndeki kuraklık nedeniyle yaşanan flamingo ölümlerinin önüne geçmek için önlemler alındı. Flamingo yavrularının uçma ergenliğine erişinceye kadar, kuluçka bölgesinin susuz kalmaması için bölgeye tankerlerle su takviyesi yapıldı. Ardından kalıcı çözüm için borularla su aktarımı çalışması hayata geçirildi. Bilim insanlarından alınan görüş doğrultusunda bölgeye yakın Gölyazı Mahallesi’ndeki su kaynağından 4 kilometre boru döşenerek flamingolara can suyu aktarımına başlandı.

‘KESİNTİSİZ SU AKTARIMINA BAŞLADIK’

Bakan Murat Kurum, konuya ilişkin yaptığı yazılı değerlendirmede, flamingoların neslini yaşatmak için her türlü önlemi aldıklarını vurgulayarak, “Kuraklığın etkisindeki Tuz Gölü’nde bulunan flamingolara tankerlerle su taşıyoruz. Bu hassasiyetimizin devamı olarak kalıcı bir çözüm için yeni bir adım daha attık. Gölyazı Mahallesi’nden, 4 kilometrelik bir boru hattı döşeyerek kuşların kreş alanına kesintisiz su aktarımına başladık. Yaptığımız çalışmalarla tüm yolları deniyor, tek bir yavruyu bile kaybetmemek için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah bu çözümle Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Çevre, şehircilik ve i̇klim değişikliği bakanı murat kurum,tek bir yavruyu bile kaybetmemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tuz gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum,Tek bir yavruyu bile kaybetmemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek” dedi.

Bakan Kurum, Tuz Gölü’ndeki flamingo yavrularına can suyu için tankerlerle su taşıyan Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve boruların Gölyazı Mahallesi’nden Tuz Gölü’ne ulaşması için destek veren Cihanbeyli Belediye Başkanlığı’na da çabaları için teşekkür etti.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler