TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
9.5 C
Ankara
13.9 C
İstanbul
16.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarTutkularınızın peşinden gidin

  Tutkularınızın peşinden gidin

  Nazli Şevval Mutluer
  Nazli Şevval Mutluerhttps://haberton.com/
  Nazlı Şevval Mutluer, 22 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde İngilizce çevirmenlik okuyor. İstanbul'da yaşıyor, uzun zamandır da yazı işleri ile uğraşıyor yakın zamanda bir kitabı çıktı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Herkes çocukluk döneminden itibaren çeşitli hayaller kurar. Bu hayallerin bazıları zamanla tutkuya dönüşür.

  Tutku, kişinin içindeki bir coşku ve neşe duygusudur. Resim yapmak, bir müzik aleti çalmak, kitap okumak, yazmak ve herhangi bir hobiyle ilgilenmek gibi farklı konularda tutkunuz olabilir.

  Tutku Neden Önemlidir?

  Tutku, pek çok başarının altında yatan gizli bir güçtür. Çünkü herhangi bir şeyi tutkuyla yapmak için bütün dikkatinizi, enerjinizi ve zamanınızı vermeniz gerekir. Bu sayede, yeni başarılar elde etme potansiyeliniz artar.

  Diğer yandan, hayallerinizden ve tutkunuzdan kolayca vazgeçemezsiniz. Bu yüzden motivasyonunuzu kaybetmeden sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya devam etmelisiniz. 

  Tutku, hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden gitmeye yardımcı olur. Ayrıca, tutku sayesinde hayallerinize ulaşma sürecinde karşınıza çıkan engelleri kolayca aşabilirsiniz.

  Tutkunuzun Peşinden Gitmenize Yardımcı Olabilecek Yöntemler;

  1. Kişisel Farkındalığınızı Artırın

  Tutkulu olduğunuz bir konuda başarılı olmak için farkındalığınızı artırmalı ve merak duygunuzu geliştirmelisiniz. Bu nedenle sizinle aynı konuda tutkusu olan ve deneyimlerini paylaşan kişilerden ilham almaya çalışmalısınız.

  Kişisel farkındalığınızı artırmanın bir diğer önemli yolu ise bol bol okumak ve tutkunuzun bulunduğu alanla ilgili eğitimler almaktır. Böylece, sürekli yeni bilgiler öğrenerek tutkunuzun bulunduğu alanda daha fazla ilerleyebilirsiniz.

  2. Motivasyonunuzu Koruyun

  Tutkunuz yönünde ilerlerken bazen motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Ancak, hayallerinize ulaşmak için genel motivasyonunuzu korumanız gerekir.

  Motivasyonunuzu korumak için başarılı insanların hayat hikayelerini öğrenebilir ve onları kendinize rehber olarak görebilirsiniz. Ayrıca, öğrenmek ve motivasyon çoğu zaman karşılıklıdır. Tutkunuza yönelik yeni bilgiler edinmeli ve bunlar başkalarıyla da paylaşmalısınız. 

  Tutkularinizin pesinden gidin 1 - yazarlar - haberton
  Tutkularınızın peşinden gidin

  Yeni bilgiler edinmek özgüveninizi artırır ve daha iyimser bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. Ayrıca, öğrenmek, kendi yeteneklerinizi ve diğer kişilerden farklı yönlerinizi yönleri keşfetmek için etkili bir faaliyettir.

  3. Planlayın ve Sadece Yapın

  Hayallerinizle ilgili hedefler belirlemek ve çeşitli planlar yapmak eğlenceli olabilir. Ancak planlama süreci mümkün olduğu kadar kısa olmalıdır.

  Çok fazla düşünmek ve planlama yapmak hedeflere ulaşabileceğinize dair endişelerinizi artırır. Bu durum motivasyonunuzun azalmasına da yol açabilir. Diğer yandan, belirli bir planlama yaptıktan sonra güçlü yönlerinize odaklanarak yola çıkmalısınız. Yetersiz olduğunuzu düşündüğünüz alanlarda ise süreç içerisinde kendinizi geliştirmeniz çok daha doğru bir yöntemdir.

  4. Olumsuz Eleştirileri Önemsemeyin

  Kişinin dış çevreden olumlu veya olumsuz etkilenmesi çoğu zaman kaçınılmazdır. Özellikle olumsuz düşünceler ve eleştiriler kişinin zihinsel ve ruhsal durumunu oldukça fazla etkiler.

  Tutkunuzun peşinden gitmek için yeni bir şeyler denemek çevrenizdeki çoğu kişi tarafından olumsuz olarak değerlendirilebilir. Bu durum, moralinizin bozulmasına ve motivasyonunuzun düşmesine yol açabilir.

  Olumsuz eleştirileri dikkate almak tutkunuza yönelik adımlar atmanızı engeller. Bu yüzden yalnızca hayallerinize ulaşmanıza yardımcı olacak olumlu eleştirilere önem vermelisiniz.

  Hayallerinize ulaşmak ve tutkunuzun peşinden gitmek uzun süreli bir çalışma gerektirebilir. Bu süreçte birtakım fedakarlıklar da yapmanız gerekebilir. Fakat, yukarıdaki gibi pratik yöntemlerden yararlanarak tutkunuzun peşinden gidebilir ve hedeflerinizi gerçekleştirilirsiniz.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler