TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
9.7 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
10 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaYazarlarTutkularınızın peşinden gidin

Tutkularınızın peşinden gidin

Nazli Şevval Mutluer
Nazli Şevval Mutluerhttps://haberton.com/
Nazlı Şevval Mutluer, 22 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde İngilizce çevirmenlik okuyor. İstanbul'da yaşıyor, uzun zamandır da yazı işleri ile uğraşıyor yakın zamanda bir kitabı çıktı.

Haftanın Öne Çıkanları

Herkes çocukluk döneminden itibaren çeşitli hayaller kurar. Bu hayallerin bazıları zamanla tutkuya dönüşür.

Tutku, kişinin içindeki bir coşku ve neşe duygusudur. Resim yapmak, bir müzik aleti çalmak, kitap okumak, yazmak ve herhangi bir hobiyle ilgilenmek gibi farklı konularda tutkunuz olabilir.

Tutku Neden Önemlidir?

Tutku, pek çok başarının altında yatan gizli bir güçtür. Çünkü herhangi bir şeyi tutkuyla yapmak için bütün dikkatinizi, enerjinizi ve zamanınızı vermeniz gerekir. Bu sayede, yeni başarılar elde etme potansiyeliniz artar.

Diğer yandan, hayallerinizden ve tutkunuzdan kolayca vazgeçemezsiniz. Bu yüzden motivasyonunuzu kaybetmeden sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya devam etmelisiniz. 

Tutku, hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden gitmeye yardımcı olur. Ayrıca, tutku sayesinde hayallerinize ulaşma sürecinde karşınıza çıkan engelleri kolayca aşabilirsiniz.

Tutkunuzun Peşinden Gitmenize Yardımcı Olabilecek Yöntemler;

1. Kişisel Farkındalığınızı Artırın

Tutkulu olduğunuz bir konuda başarılı olmak için farkındalığınızı artırmalı ve merak duygunuzu geliştirmelisiniz. Bu nedenle sizinle aynı konuda tutkusu olan ve deneyimlerini paylaşan kişilerden ilham almaya çalışmalısınız.

Kişisel farkındalığınızı artırmanın bir diğer önemli yolu ise bol bol okumak ve tutkunuzun bulunduğu alanla ilgili eğitimler almaktır. Böylece, sürekli yeni bilgiler öğrenerek tutkunuzun bulunduğu alanda daha fazla ilerleyebilirsiniz.

2. Motivasyonunuzu Koruyun

Tutkunuz yönünde ilerlerken bazen motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Ancak, hayallerinize ulaşmak için genel motivasyonunuzu korumanız gerekir.

Motivasyonunuzu korumak için başarılı insanların hayat hikayelerini öğrenebilir ve onları kendinize rehber olarak görebilirsiniz. Ayrıca, öğrenmek ve motivasyon çoğu zaman karşılıklıdır. Tutkunuza yönelik yeni bilgiler edinmeli ve bunlar başkalarıyla da paylaşmalısınız. 

Tutkularinizin pesinden gidin 1 - yazarlar - haberton
Tutkularınızın peşinden gidin

Yeni bilgiler edinmek özgüveninizi artırır ve daha iyimser bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. Ayrıca, öğrenmek, kendi yeteneklerinizi ve diğer kişilerden farklı yönlerinizi yönleri keşfetmek için etkili bir faaliyettir.

3. Planlayın ve Sadece Yapın

Hayallerinizle ilgili hedefler belirlemek ve çeşitli planlar yapmak eğlenceli olabilir. Ancak planlama süreci mümkün olduğu kadar kısa olmalıdır.

Çok fazla düşünmek ve planlama yapmak hedeflere ulaşabileceğinize dair endişelerinizi artırır. Bu durum motivasyonunuzun azalmasına da yol açabilir. Diğer yandan, belirli bir planlama yaptıktan sonra güçlü yönlerinize odaklanarak yola çıkmalısınız. Yetersiz olduğunuzu düşündüğünüz alanlarda ise süreç içerisinde kendinizi geliştirmeniz çok daha doğru bir yöntemdir.

4. Olumsuz Eleştirileri Önemsemeyin

Kişinin dış çevreden olumlu veya olumsuz etkilenmesi çoğu zaman kaçınılmazdır. Özellikle olumsuz düşünceler ve eleştiriler kişinin zihinsel ve ruhsal durumunu oldukça fazla etkiler.

Tutkunuzun peşinden gitmek için yeni bir şeyler denemek çevrenizdeki çoğu kişi tarafından olumsuz olarak değerlendirilebilir. Bu durum, moralinizin bozulmasına ve motivasyonunuzun düşmesine yol açabilir.

Olumsuz eleştirileri dikkate almak tutkunuza yönelik adımlar atmanızı engeller. Bu yüzden yalnızca hayallerinize ulaşmanıza yardımcı olacak olumlu eleştirilere önem vermelisiniz.

Hayallerinize ulaşmak ve tutkunuzun peşinden gitmek uzun süreli bir çalışma gerektirebilir. Bu süreçte birtakım fedakarlıklar da yapmanız gerekebilir. Fakat, yukarıdaki gibi pratik yöntemlerden yararlanarak tutkunuzun peşinden gidebilir ve hedeflerinizi gerçekleştirilirsiniz.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler