TRY - Türk Lirası
EUR
16,8155
USD
15,9201
GBP
19,8818
CNY
2,3786
16.5 C
Ankara
18.7 C
İstanbul
22.7 C
İzmir
23 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanTürkiye'nin tarafsız politikası destekleniyor

  Türkiye’nin tarafsız politikası destekleniyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Areda Survey’in, ‘Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta, Türkiye’nin nasıl hareket etmesi gerektiği’ konusu üzerine yaptığı anketin sonuçlarına göre Türk halkının yüzde 91,5’inin Türkiye’nin tarafsız politikasını desteklediğini ortaya koydu.

  Araştırma şirketi Areda Survey, sosyometre araştırması kapsamında Türkiye genelinde 2 bin kişiyle Rusya ve Ukrayna savaşına yönelik bir anket yaptı. Ankette yer alan ‘Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta sizce Türkiye nasıl hareket etmelidir?’ sorusuna Türklerin yüzde 91,5’i‘Türkiye tarafsızlığını korumalıdır’ yanıtını verdi.

  Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin Ukrayna’nın yanında yer alması gerektiğini düşünenlerin oranının yüzde 5,9 olduğu tespit edilirken, Rusya’nın yanında yer alması gerektiğini savunanların oranı ise yüzde 2,5 gibi düşük düzeyde seyretti.

  “TÜRKİYE, DIŞ POLİTİKADA BELİRLEYİCİ GÜÇ”

  Turkiyenin tarafsiz politikasi destekleniyor 1 - öne çıkan - haberton
  Türkiye’nin tarafsız politikası destekleniyor

  Rusya-Ukrayna savaşı başladığı günden itibaren Türkiye’nin çok sayıda devlet başkanının veya üst düzey yetkilinin uğrak yeri haline gelmesi konusuna ilişkin, katılımcılara yöneltilen ‘Son dönemde birçok devlet liderinin veya temsilcisinin Türkiye ziyaretlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna, yüzde 60,6’lık bir oranla “Türkiye’nin dış politikasında belirleyici güç olduğunu gösteren gelişmelerdir” yanıtı geldi. Bu durumu, her ülkenin dış politikasında yaşanan normal gelişme olarak görenlerin oranı yüzde 39,4 düzeyinde seyretti.

  YÜZDE 73’Ü, ANTALYA DİPLOMASİ FORUMUNUN TÜRKİYE’YE KATKI SAĞLADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

  Turkiyenin tarafsiz politikasi destekleniyor 2 - öne çıkan - haberton
  Türkiye’nin tarafsız politikası destekleniyor

  Türkiye’nin, savaşın başladığı günden beri ilk kez iki ülkenin dışişleri bakanlarını aynı masa etrafında buluşturduğu Antalya Diploması Forumu’nun Türkiye imajına katkısının sorulduğu ankette, Antalya diplomasi forumunun uluslararası ölçekte Türkiye’nin imajına katkı sağladığını düşünenlerin oranı yüzde 73’lük dilimle çoğunluğun olumlu düşündüğünü gözler önüne seren araştırmada, yüzde 27’lik dilimin ise bu düşünceyi paylaşmadığı ortaya koyuldu.

  METODOLOJİ

  Araştırma 25-29 Mart tarihleri arasında AREDA Survey PBDP’si kullanılarak NUTS-2 istatistiksel bölgeleme sistemine göre seçilmiş 26 ilde toplam 2000 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler