TRY - Türk Lirası
EUR
15,4683
USD
13,5456
GBP
18,5278
CNY
2,1342
-9.3 C
Ankara
3.2 C
İstanbul
-3.1 C
İzmir
17 Ocak 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarTürkiye'nin İlk Pastanesi Lebon'un Hikâyesi

  Türkiye’nin İlk Pastanesi Lebon’un Hikâyesi

  Avatar of i̇pek usta
  İpek Ustahttps://haberton.com/
  İpek Usta, İstanbul'da doğdu, büyüdü. Yeditepe Üniversitesi mezunu. Yazı yazmayı çok seviyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Beyoğlu’nun ve Türkiye’nin ilk pastanesi Lebon’nun lezzetli pasta, kurabiye ve tatlılarını yemek için son günler!

  İşletmenin, mülk sahibinden 60 TL’lik kira bedeli istemesi nedeniyle kapanacak olan meşhur Lebon Pastanesi, 31 Aralık’ta müdavimlerine son kez hizmet edecek.

  İstiklâl Caddesi‘nde kapanan tarihi dükkanlara Lebon’da katılıyor. 36 yıllıdır bulunduğu binada hizmet veren meşhur pastane; çikolata, şeker, pasta, kurabiye, kahvaltı ve birbirinden özel lezzetleriyle çok meşhur.  Ayrıca İstiklâl caddesinde 19. yüzyıldan bu yana faaliyet gösteren pastane, tarihi dokusu ile de dikkat çeker.

  Türkiye'nin i̇lk pastanesi lebon'un hikâyesi
  Türkiye’nin İlk Pastanesi Lebon’un Hikâyesi

  1810 Yılına Dayanan Bir Simge                 

  Lebon Pastanesi 1810 yılında Edouard Lebon tarafından kurulmuştur. Lebon Pastanesinin 36 yıldır işletmeciliğini yapan  Abdurrahman Cengiz, yaptığı araştırmalarda pastanenin 1886 yılında kurulduğu bildirir. Ardından bir müşterinin 1810 yazılı Lebon Pastanesine ait çikolata kutusu ile gelmesiyle birlikte pastanenin 1810 yılına dayandığı kesinlik kazanır.

  1800 yılların başında Fransız büyükelçisi General Horace Sebastiani’nin maiyetinde görev yapan Edouard Lebon, pastaneye ismini verir. Büyükelçilikdeki işinden ayrılan Edouard Lebon, ardından Osmanlı Sarayı’nın baş şekercisi Vallaury’nin dükkanında çırak olarak çalışmaya başlar ve böylece Lebon’un hikâyesi ortaya çıkar.

  Levanten ünlü mimar Alexandre Vallaury’nin pastacı babası Vallaury’den eğitim alan Lebon, kısa sürede ustalığa kadar yükselir. Vallaury’nin kızı ile aşk yaşamaya başlayan Edouard Lebon, ustanın kızı ile evlenerek, Şark Pasajı’nda ilk kafesini açar.

  Beyoğlu'nun ve türkiye'nin ilk pastanesi lebon'nun lezzetli pasta, kurabiye ve tatlılarını yemek için son günler!
  Beyoğlu’nun ve Türkiye’nin ilk pastanesi Lebon’nun lezzetli pasta, kurabiye ve tatlılarını yemek için son günler!

  Edouard Lebon , Cafe-Restaurant de Saint Petersburg isimli ilk kafesinin ardından Şark Pasajı’nın bitişinde yer alan 362 no’lu dükkâna taşınır ve Lebon Pastanesi’ni açar. Pastaneyi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 1927 yılında ziyaret eder.

  İnci Pastanesi, Lale Park, Kelebek Korse, Robinson Crusoe ‘dan sonra caddeyi Lebon Pastanesi’de terk etmeye hazırlanır.  Tarihi pastanede son kez tatlı yemek, geçmişe yolculuk yapmak ve mekânın atmosferini doyasıya yaşamak için son gün 31 Aralık 2021!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler