27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatTürkiye'nin İlk Orman Kütüphanesinde 2 Bini Aşkın Kitap

  Türkiye’nin İlk Orman Kütüphanesinde 2 Bini Aşkın Kitap

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Kocaeli’de Açılacak Olan Türkiye’nin İlk Orman Kütüphanesinde 2 Bini Aşkın Kitap Bulunuyor

  Kocaeli’nin Kartepe ilçesindeki Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda yer alan, Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi hizmete açıldı.

  Turkiyenin ilk orman kutuphanesinde 2 bini askin kitap 2 - kültür ve sanat - haberton
  Türkiye’Nin İlk Orman Kütüphanesinde 2 Bini Aşkın Kitap

  Kartepe’deki Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya içinde, Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi hizmete girdi. Kitapseverler için konforlu okuma alanları oluşturulan 200 kişi kapasiteli Orman Kütüphanesi’nde, farklı kategorilerde 21 kitaplık bulunuyor. 2 bini aşkın kitabın bulunduğu kütüphanedeki sütun kitaplıklar, İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde Sultan Abdülhamit Han döneminde Selim Sırrı Paşa tarafından diktirilen ve zaman içinde ömrünü tamamlayan ya da yıkılan asırlık çınarlar değerlendirilerek yapıldı.

  Turkiyenin ilk orman kutuphanesinde 2 bini askin kitap 3 - kültür ve sanat - haberton
  Türkiye’Nin İlk Orman Kütüphanesinde 2 Bini Aşkın Kitap

  Kütüphanenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bugün burada çok güzel bir şey yapmak için bir araya geldik. Burada bir yenilik daha olacak. Türkiye’de bir ilk olacak. Dünyada var mı bilmiyorum ama Türkiye’de olmadığını biliyorum. Burada ilk Orman Kütüphanesi’ni açmak için bir araya geldik. 21 ayrı bölümü olacak. Bu 21 bölümden 10 tanesi daha da anlamlı çünkü o 10 tanesi, İzmit Yürüyüş Yolu’nda bundan yaklaşık 150 sene önce Selim Sırrı Paşa tarafından ekilen asırlık çınarlar.

  Turkiyenin ilk orman kutuphanesinde 2 bini askin kitap 4 - kültür ve sanat - haberton
  Türkiye’Nin İlk Orman Kütüphanesinde 2 Bini Aşkın Kitap

  Onları koruma altına almıştık. Ömrünü tamamlayanlardan bir kısmını insanların güvenliği açısından kesmiştik. Onları burada yaşatacağız. Onların içine kütüphaneler yaptık. 10 tanesi oyma ağaçlardan yapıldı. Toplam 21 tane kütüphanemiz var. Burada konuşmak sadece kuşlara serbest. Dünyanın en ilginç kütüphanelerinden biri olacak. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, çok güzel bir projelendirme yapmışlar” dedi.

  Başkan Büyükakın’ın konuşmasının ardından Ormanya’ya yaralı getirildikten sonra tedavi edilen 3 baykuş ise doğaya tekrar salındı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler