TRY - Türk Lirası
EUR
15,1549
USD
13,3602
GBP
18,2001
CNY
2,1056
-3.4 C
Ankara
0.4 C
İstanbul
0.7 C
İzmir
19 Ocak 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamTürkiye'nin ilk kadın ortodontisti hayatını kaybetti

  Türkiye’nin ilk kadın ortodontisti hayatını kaybetti

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İzmir’de yaşayan, Türkiye’nin ilk kadın ortodontisti Ayşe Mayda, 105 yaşında hayatını kaybetti

  Türkiye’nin ilk kadın ortodontisti olarak bilinen Ayşe Mayda, İzmir’de tedavi gördüğü özel hastanede bu sabah yaşamını yitirdi. İzmir’in en tanınmış diş hekimi olan ve yaşamına çok sayıda konferans, bağış ve toplumsal farkındalık etkinliği sığdıran Mayda’nın ölümü, sevenlerini üzdü. Ayşe Mayda’nın cenazesinin, yarın Konak ilçesindeki Hacı Ahmet Tatari Camii’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından toprağa verileceği belirtildi.

  Turkiyenin ilk kadin ortodontisti hayatini kaybetti 3 - yaşam - haberton
  Türkiye'nin ilk kadın ortodontisti hayatını kaybetti 1

  AYŞE MAYDA KİMDİR?

  Ayşe Mayda, 1916 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Konak’ta Ravza-i İrfan İlkokulu’na başlayan Mayda, İzmir Amerikan Kız Koleji’nde eğitimini sürdürdü. Mayda, 1937 yılında üniversite için İstanbul’a giderek, İstanbul Üniversitesi‘nde Diş Tababeti Mektebi Bölümü’ne kaydını yaptırdı. 1945 yılına kadar Türkiye’de diş hekimliğinin ve ortodontinin gelişmesine büyük katkılar sunan Prof. Dr. Alfred Kantorovicz’in asistanlığını yapan Mayda, özellikle ortodonti bölümünde önemli ve başarılı çalışmalarda bulundu. 9 yıl İstanbul’da yaşadıktan sonra Prof. Dr. Kantorovicz’in verdiği belgeyle İzmir’de diş hekimliğinin yanı sıra ortodonti alanında da çalışmaya başlayan Ayşe Mayda, 1983 yılına kadar diş hekimliği ve ortodonti alanında hizmet verdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler