TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
21.1 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
3 Temmuz 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriTürkiye'deki genetik girişimler dikkat çekti

  Türkiye’deki genetik girişimler dikkat çekti

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Uluslararası alanda ses getiren Şanghay İş Birliği Örgütü (SCO) Gençlik Teknolojisi ve Yenilik Forumunda, Türkiye’deki genetik girişimler dikkat çekti.

  Çin’in Guangdong Eyaleti’ndeki Shenzhen’de düzenlenen Gençlik Teknolojisi ve Yenilik Forumu’na Türkiye’den katılan Doç. Dr. Ahmet Uludağ ve Prof. Dr. Emre Tepeli, genetik alanında yaptıkları projeyle dikkat çekti. Proje kapsamında geliştirilen biyoinformatik yazılımı ile ileri seviyedeki genetik analizleri yurt içinde yapılabiliyor. Ayrıca, çalışmayla Türkiye’nin genetik verilerinin başka ülkelere transferine de engel olunması amaçlanıyor. 

  Çin’in Guangdong Eyaleti’ndeki Shenzhen’de 2 Haziran’da başlayan Şanghay İş Birliği Örgütü (SCO) Gençlik Teknolojisi ve Yenilik Forumu üç gün sürdü. Birçok ülkeden temsilcinin katılımıyla hem çevrim içi hem çevrim dışı olarak gerçekleşen forumda, ülkeler arasındaki iş birliğini teşvik etmek, ortak bir geleceğe sahip, daha yakın bir topluluk oluşturmak için teknoloji ve inovasyondaki değişimlerden yararlanılabileceğinin üzerinde duruldu.

  Uluslararası alanda da ses getiren forumda, Türkiye’deki genetik girişimler de dikkat çekti. Forumda İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Uludağ ve İstanbul Atlas Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emre Tepeli’nin genetik alanındaki girişimleri ve çalışmalarına yönelik bir sunum yaptı. Doç. Dr. Uludağ, foruma çevrim içi katılarak, genetik alanında geliştirdikleri projeyi anlattı.

  Türkiye'deki genetik girişimler dikkat çekti
  Türkiye’deki genetik girişimler dikkat çekti

  Doç. Dr. Uludağ, geliştirdikleri biyoinformatik yazılımı sayesinde genetik test sonuçlarının yurt içinde güvenli şekilde saklanması, Tüm Ekzom Sekanslama, Tümör Mutasyon Yükü, Likit Biyopsi ve Tümör Profilleme gibi testlerin rutin olarak uygulanması ve özel genetik çözümler sunulması konularının altını çizerek, Türkiye’de ilklere imza attıklarını söyledi.

  Genetik uzmanlarının geliştirdiği Next Genetic projesi kapsamında yapılan biyoinformatik yazılımı, ileri seviyedeki genetik analizleri yurt içinde yapılmasını sağlıyor. Böylece Türkiye’nin genetik verilerinin başka ülkelere transferine de engel olunması amaçlanıyor. 

  GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN İLHAM VERİCİ BULUNDU

  Forum sonrası açıklama yapan Doç. Dr. Uludağ, “Özellikle Çinli gençlerin yanı sıra, globalde genç ve dinamik Çin işgücü ile ilgilenen markaların ilgi gösterdiği bu foruma davet edilmek bizim ve ülkemiz adına gerçekten onur vericiydi. Genetik gibi geleceği parlak bir sektörde ülkemizden çıkıp global bir proje olma yolunda ilerleyen hikayemiz, Çin’de genç girişimciler için ilham verici bulundu. Umuyorum ki üzerinde çalıştığımız Next Genetic projemiz kısa, orta vadeli hedef ve yatırımlarıyla ilham verici olmayı sürdürecek” dedi.

  Prof. Dr. Emre Tepeli ise biyoinformatik uygulamayı geliştirmeye devam ederek Türkiye’nin genetik analizler konusunda yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldıracaklarını ifade etti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler