12.3 C
Ankara
18.2 C
İstanbul
18 C
İzmir
24 Eylül 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıTürkiye'de ipek kozasının yüzde 60'ını Diyarbakır üretiyor

  Türkiye’de ipek kozasının yüzde 60’ını Diyarbakır üretiyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, “Türkiye’de ipek kozasının yüzde 60’ını Diyarbakır üretiyor, bu sene vatandaşımız ipek kozacılığından 5 milyon TL civarında para kazandı.” dedi

  Vali Münir Karaloğlu, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ile Kulp ilçesinde incelemelerde bulundu. Zeyrek Jandarma Karakolu’nu ziyaret eden Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, daha sonra Ağaçlı Mahallesi’ndeki ipek üretim tesisini gezdi. Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet’in eşlik ettiği heyet, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, Türkiye’deki ipek kozasının yüzde 60’ının ilçede üretildiğini söyledi. 

  ‘AMACIMIZ KULP’TA İPEKÇİLİĞİ GELİŞTİRMEK’

  İlçede koza üretiminin iplik ve kumaşa dönüştürülmesine kadar bütün aşamalarının yapılabildiğini ifade eden Vali Karaloğlu, “Amacımız Kulp ilçesinde ipekçiliği geliştirmek. Bu sene vatandaşımız Kulp’ta ipek kozacılığından 5 milyon TL civarında para kazandı. Amacımız hem koza üretimini artırmak hem de koza tarımıyla ulaşmak.

  Türkiye'de ipek kozasının yüzde 60'ını diyarbakır üretiyor
  Türkiye’de ipek kozasının yüzde 60’ını Diyarbakır üretiyor

  Çiftçinin sayısını artırarak burada gördüğünüz ürünleri günün koşullarında modaya uygun hale getirerek, böcekten podyuma kadar bütün safhasını Kulp’ta yerine getirmek istiyoruz. Kulp’ta gördüğümüz her şey bizi mutlu etti. Kadın istihdam merkezinde kadınlarımız ve kızlarımız ipek dokuma ve el sanatlarında farklı branşlarda ve kurslarda hem kendi ihtiyaçlarını üretiyor hem de sosyalleşiyor. Pandemi döneminde de rahatlamış oluyorlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler