TRY - Türk Lirası
EUR
18,2191
USD
18,5617
GBP
20,7953
CNY
2,6084
17.9 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerPolitikaTürkiye tahıl koordinasyonunda küresel aktör oldu

Türkiye tahıl koordinasyonunda küresel aktör oldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Rusya ve Ukrayna’da sizi de birinci derecede ilgilendiren tahıl koordinasyonu ile ilgili uluslararası bir mekanizmanın İstanbul’da kurulmuş olması bu süre içerisinde Türkiye’nin nasıl önemli bir küresel aktör haline getirildiğinin en büyük ispatıdır.” dedi.

AK Parti’nin ‘Yüz Yüze 100 gün’ programı Başakşehir’de bulunan İstanbul Gıda Toptancılar Çarşısı’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da katıldı.

Toplantıda konuşan Numan Kurtulmuş “Dün Koordinasyon merkezinin açılışına tanık olduğumuz Rusya ve Ukrayna’da sizi de birinci derecede ilgilendiren tahıl sevkiyatıyla ilgili uluslararası bir mekanizmanın İstanbul’da kurulmuş olması bu süre içerisinde Türkiye’nin nasıl önemli bir küresel aktör haline getirildiğinin en büyük ispatıdır. Bir tarafta Rusya, bir tarafta Ukrayna hem savaş ediyorlar hem de her ikisinin de derdi elindeki tahılı dünya piyasalarına çıkarabilmek. Nasıl çıkaracaklar? Türkiye marifetiyle çıkacak.

Turkiye tahil koordinasyonunda kuresel aktor oldu 1 - politika - haberton
Türkiye tahıl koordinasyonunda küresel aktör oldu

Masada başka kim var? Birleşmiş Milletler var. Birleşmiş Milletler ‘in derdi ne? Birleşmiş Milletler de görüyor bütün raporlar ortada. Özellikle sahra altı Afrika dediğimiz bölgede var olan kıtlık ve yoksulluk çok yakın bir zamanda aynen pandemi gibi büyük bir açlık tehdidine dönmek üzere. Batı ülkeleri de en temel gıda maddelerini bulamayacakları bir noktaya gelebilirler. Şimdi ne yapıp edip Rusya ve Ukrayna’nın dünya piyasalarına çıkarmak lazım.

Açlık tehlikesiyle ve gıda tedarikinde zorluk yaşama tehdidiyle karşı karşıya kalan bütün dünyanın talebi, Türkiye’nin liderliğinde, öncülüğünde, Türkiye’nin koordinasyonunda karşılık bulacak. Dünyanın tahıl krizinin içerisine gıda krizinin içerisine düşmesi önlenmeye çalışılacak Bundan dolayı iftihar etmemiz lazım. Türkiye’nin böyle bir ortamda herkes tarafından aranan ve çözümün baş aktörü olması için gözünün içine bakılan bir ülke haline gelmesi her türlü övüncün üstündedir” dedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler