TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
16.5 C
Ankara
16.7 C
İstanbul
22 C
İzmir
19 Ekim 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerÜçlü mekanizma Türkiye, Polonya, Romanya arasında

  Üçlü mekanizma Türkiye, Polonya, Romanya arasında

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Polonya’daki resmi ziyaretine devam eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Baltık’tan Karadeniz’e: Bölgenin Stratejik Potansiyelinin Kilidini Açmak” için üçlü mekanizma birliği için Varşova Güvenlik Forumu’na katıldı.

  Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

  ”Bugün toplumlarımızın karşı karşıya olduğu zorluklardan bahsediyoruz ve hakkında en çok konuştuğumuz tehdit, Kovid-19 ve Kovid sonrası döneme ilişkin tahminler. Ancak bölgemizde ve ötesinde başka zorluklarla da karşı karşıyayız; terörizm gibi karşı karşıya olduğumuz geleneksel tehditlerin yanı sıra siber tehditler gibi hibrit ve diğer tür tehditler, diğer zorluklar. NATO’da tartıştığımız konu özellikle NATO’nun 10 yıllık geleceğinden, NATO‘nun yeni zorluklara ve tehditlere adaptasyonundan bahsediyoruz. Bu da bize özellikle Türkiye ile Baltık bölgeleri de dahil olmak üzere Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri arasında birçok işbirliği fırsatı sunuyor. Polonya için de böyle olduğunu düşünüyorum, bu yüzden Polonya son zamanlarda NATO’nun bu çabasını desteklemek için uçakları Türkiye’deki İncirlik üssüne gönderdi ve karşılığında biz de NATO’nun hava polisliğini desteklemek için Polonya’ya F16’lar gönderdik. Polonya ve Baltık ülkelerinde NATO görevlerinde subaylarımız var.”

  Turkiye polonya romanya arasinda uclu mekanizma 0001 - dış haberler - haberton
  Polonya’daki resmi ziyaretine devam eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Baltık’tan Karadeniz’e: Bölgenin Stratejik Potansiyelinin Kilidini Açmak” için üçlü mekanizma birliği için Varşova Güvenlik Forumu’na katıldı.

  Türkiye, Polonya ve Romanya arasında üçlü mekanizma çok önemli

  Bakan Çavuşoğlu üçlü mekanizma olarak nitelendirdiği Polonya ve Romanya ilişkileri konusunda ”Türkiye, Polonya ile Romanya arasındaki üçlü mekanizmamız çok önemli ve bu mekanizmayı liderler seviyesine yükseltmeye karar verdik. Gelecek yıl liderleri bir araya getireceğiz” dedi.

  Çavuşoğlu Karadeniz’in güvenliği konusunda ”Karadeniz, Avrupa Atlantik güvenliğinin kilit alanlarından biridir, bu nedenle Karadeniz’deki orduya sürekli dikkat edilmesi gerekiyor, bu tam olarak NATO müttefikleri ve Karadeniz ülkeleri olarak yapılan şey. Polonya, Romanya ve Türkiye üçlü mekanizmasının da kurulmasının asıl nedeni buydu. Bu yüzden tabii ki dayanışmamızı göstermeliyiz, aynı zamanda gerçekçi olmalıyız” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler