TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
9.7 C
Ankara
13.6 C
İstanbul
16 C
İzmir
20 Ekim 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanTürk Yıldızları'ndan Boğaz'da selamlama uçuşu

  Türk Yıldızları’ndan Boğaz’da selamlama uçuşu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  TEKNOFEST öncesi İstanbul Boğazı’nda Türk Yıldızları selamlama uçuşu yaptı; uçuş yaklaşık yarım saat sürdü

  21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan TEKNOFEST öncesi İstanbul Boğazı semalarında Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri uçakları selamlama uçuşu yaptı. Saat 11.00 sıralarında Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MIG-29 uçakları, İstanbul Boğazı üzerinde belirdi. Selamlama uçuşu yaklaşık yarım saat sürdü. 

  Istanbul bogazinda turk yildizlarindan selamlama ucusu 2 - öne çıkan - haberton
  Türk Yıldızları’ndan Boğaz’da selamlama uçuşu

  OGM’nin yüksek teknolojileri TEKNOFEST’te sergilenecek

  Orman Genel Müdürlüğü (OGM), orman yangınlarında kullandığı, dünyada örneği olmayan ve depremlerin ormanlara olan etkilerini simüle eden ‘deprem simülasyonu’ ile rüzgarların ormanlar üzerinde etkisini simüle eden ‘rüzgar simülasyonu’nu ilk defa TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde sergileyecek.

  Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali, bu yıl 21-26 Eylül’de Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek. OGM, bu yıl 4’üncüsü yapılacak TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne ilk kez katılacak. Özellikle orman yangınlarının önlenmesi ve erken müdahale edilmesi konusunda yerli ve yabancı en güncel teknolojileri kullanan OGM, etkinlik alanında yer alacak standında TEKNOFEST ziyaretçilerini ağırlayacak. Orman yangınları için kullanılan yerli üretim insansız hava aracı ‘Bayraktar’ı sergileyecek OGM ayrıca komuta helikopterleri (Bell-429), arazözler, su tankerleri, insansız kuleler, karar destek sistemi, araç takip sistemi, ‘yangın-cell’ gibi teknolojileri meraklılarıyla buluşturacak.

  Festivale katılanlara anlık olarak İHA‘lardan ve kule kameralarından gelen görüntülerin nasıl takip edildiği, araçların yangın mahalline nasıl sevk edildiği ve koordinasyonun nasıl sağlandığı canlı izletilecek. Türkiye’de ilk örneği olan ve OGM’nin gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerin anlık takip edildiğini, raporlandığını ve denetlendiğini gösteren yerli yazılıma sahip Orman Bilgi Sistemi (ORBİS), ana ekran ve mobil uygulamaları üzerinden sergilenecek. Ayrıca dünyada örneği olmayan ve bu yıl geliştirilen, depremlerin ormanlara olan etkilerini simüle eden ‘deprem simülasyonu’ ve rüzgarların ormanlar üzerinde etkisini simüle eden ‘rüzgar simülasyonu’ ilk defa sergilenecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler