TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
21.1 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
3 Temmuz 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel HaberTürk sanatçılarından Stockholm+50'de sanal sergi

  Türk sanatçılarından Stockholm+50’de sanal sergi

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  İki Türk sanatçı Selva Özelli ve Günsu Saraçoğlu, ortak etkinlikler olarak sanat gösterileriyle Stockholm+50’de sanal sergi düzenliyor. Sanatçılar uluslararası platformda ‘İklim ve Çevre’ üzerine yapılan konferansta ülkelerini temsil edecek.

  2 ve 3 Haziran 2022’de, ilk Birleşmiş Milletler insan çevresi konferansının – 1972 Stockholm Konferansı’nın 50.yıldönümünü anmak için İsveç’in Stockholm kentinde uluslararası bir çevre toplantısı düzenlenecek. İki Türk sanatçı Selva Özelli ve Günsu Saraçoğlu, ortak etkinlikler olarak sanat gösterileriyle Stockholm +50’ye kabul edildiler. Bu uluslararası platformda sanat yoluyla mesajlarını iletecekler ve ülkemizi temsil edecekler.

  Stockholm+50: herkesin refahı için sağlıklı bir gezegen Bizim Sorumluluğumuz, Bizim Fırsatımız” teması altında, Eylem On Yılı’na demir atan konferans, sürdürülebilir ve yeşil ekonomilere, daha fazla istihdama yol açan yeşil bir toparlanmayı hızlandırmaya ve kimsenin geride bırakılmadığı, herkes için sağlıklı bir gezegene odaklanacak. Bu üst düzey toplantı, yeşil toparlanmaya geçiş harcamalarına odaklanan Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki bireyler, topluluklar, kuruluşlar ve hükümetlerle aylarca süren istişare ve tartışmaları takip edecek.

  Turk sanatcilarindan stockholm50de sanal - özel haber, kültür ve sanat - haberton
  Türk sanatçılarından Stockholm+50’de sanal sergi

  Stockholm 50, dünyanın üçlü gezegensel kriziyle (iklim, doğa ve kirlilik) mücadelede çok taraflılığın önemini kabul ederek, 2030 Gündemi de dahil olmak üzere Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini yerine getirmek için BM Eylem On Yılı’nın uygulanmasını hızlandırmak için bir sıçrama tahtası görevi görmeyi hedefliyor. İklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması, 2020 sonrası küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi ve Covid-19 sonrası yeşil kurtarma planlarının benimsenmesini teşvik ediyor.

  İki Türk sanatçı Selva Özelli ve Günsu Saraçoğlu, ortak etkinlikler olarak sanat gösterileriyle Stockholm+50’de sanal sergi düzenliyor:

  Sanatçı Selva Özelli’nin “Reef Dwellers” sanal sergisi ile okyanusların günlük hayatımızdaki rolünü kutluyor. Sanatçı sergisini; “Küresel deniz yüzeylerinin sadece yüzde 0,1’ini kaplayan resifleri korumak için harekete geçiyor. Ancak deniz biyoçeşitliliğinin yüzde 25’inden fazlası onlar tarafından destekleniyor” sözleriyle açıklıyor.

  Sanatçı Günsu Saraçoğlu “Perfect Balance/Mükemmel Denge” sanal sergisini şöyle açıklıyor: “İnsanın geçmişten günümüze her alana hakim olma arzusunun yarattığı kaosu anlatıyor. Köklerimiz doğada, doğanın doğal yapısı bozulduğu için bu seri dokular oluşturarak doğal dokuya ve doğadaki uyuma dikkat çekmeye çalışıyor.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler