TRY - Türk Lirası
EUR
15,2149
USD
13,4050
GBP
18,2608
CNY
2,1127
-5.4 C
Ankara
0.4 C
İstanbul
-1.1 C
İzmir
20 Ocak 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaYazarlarTürk Mitolojisinde Tanrılar

  Türk Mitolojisinde Tanrılar

  Avatar of nur yılmaz
  Nur Yılmazhttps://haberton.com/nur-yilmaz
  Nur Yılmaz, Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü üçüncü sınıf, Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü birinci sınıf öğrencisi. Hobi olarak gerçekleştirdiği yazma eylemini, bir süredir profesyonel olarak metin yazarlığı alanında devam ettiriyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk Mitolojisinde Tanrılar… Türk kültürünün ve tarihinin ilk izleri Türk mitlerinde yani eski inançlarındadır.

  Aynı zamanda kültürü taşlarda, kayalarda, sanat eserlerinde, destanlarında da görebiliriz. Mit, içinde din unsurları taşıyan kutsal gerçeklik olarak ele alınan, evrenin ve dünyanın sembolik yaratılışının maceralarının eski kültürlerde ki sembolik açıklamasıdır. Mitler genellikle yaratılışla ilgilidir ve mitlerde ki kişiler doğaüstü varlıklar ve tanrılardır. Türk milletinin kültüründe var olan inançlar, tanrılar, kutsal ruhlar, kahramanlar, evrenler ve yaratılışlarla ilgili sözlü ya da yazılı anlatımlar Türk mitolojisi olarak değerlendirilir.

  Türk mitolojisinde tanrılar
  Türk Mitolojisinde Tanrılar

  Tanrıların insanüstü özelliklere sahip olduğu ve yaratıcı güçleri olduğu düşünülürken, beceri ve güçlerine göre isimler verilmektedir. Türk mitolojisinde Tanrı isimleri Gök Tanrı-Kök Tengri, Kuday, Ürüng Ayığ Toyon, Kayra Han, Abıyaş Kan, Ülgen ve Kurbıstan, Iduk’tur.

  Gök Tanrı-Kök Tengri

  Gökte olduğuna inanılan Tek Tanrıdır. Her şeyin hakimidir. Eski Türklerin Gök Tengri ve Yağız Yir’e (Bereket Tanrısı) taptığı ve törenler yaptığına dair bilgiler mevcuttur. Türk mitlerinde Gök Tanrı ve Yağız Yir kam dualarında birlikte söylenmektedir. Orhun yazıtlarında Gök Tanrı ve Yağız Yir birlikte yazılır.

  Ürüng Ayığ Toyon

  Türk mitolojisinde, Gökyüzü Tanrıçası olarak bilinir. Dünyanın ana kutudur ve bütün ana kutların yaratıcısıdır.

  Kayra Han

  Altay Türklerine göre en büyük tanrıdır. Ayığ Han olarak da bilinmektedir. Gökyüzünün on yedinci katında oturduğuna, kışı yeryüzünde yazı ise gökyüzünde geçirdiğine, yıldırım ve şimşekler çaktırdığına inanılan Tanrı. Kimin başına yıldırım düşerse o kişinin Kam olduğu düşünülür.

  Ülgen

  Altay Türklerinin mitlerinde Gök Tanrı’nın oğlu ve gökyüzünün hakimi olarak bilinir. İyilik ve merhamet tanrısıdır. Gökteki varlıkların hakimi, onların yaratıcısı ve yöneticisidir. Ülgen’in ay ve güneşin arkasında ve yıldızların üzerinde, göğün on altıncı katında yaşadığın ve Altındağ da altın kapılı bir sarayda altın bir tahtta oturduğuna inanılır.

  Önceki İçerikAsgari hayat, 2022
  Sonraki İçerikBir tutam insanlık!…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler