16.4 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
24 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel Haber - Sizler için Özel HaberlerimizTürk Kanser Derneği, ücretsiz tedavi hizmeti sağlıyor

  Türk Kanser Derneği, ücretsiz tedavi hizmeti sağlıyor

  Avatar of damla ulusoy
  Damla Ulusoyhttps://haberton.com/
  Dünya Klasikleri olmak üzere okuma konusunda aktif, yazma, fikir ve içerik üretme konusunda ilgili ve yetenekli. Yeniliğe ve öğrenmeye açık olan 1988 Ankara doğumlu, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu, Haberton Yazarları arasında yerini almış durumda!

  Son Dakika Haberleri

  Farkındalık yaratmak ve Türkiye’nin dört bir yanından herkese ulaşabilen Türk Kanser Derneği’ni anlatmak için Dernek Başkanı Burak Duruman ile konuştuk.

  Duruman, “Türk Kanser Derneği, Türkiye’nin dört bir yanına ücretsiz tedavi hizmeti sağlıyor” dedi.

  Dernek bünyesi ve Mucize Evleri projesinde, kanser tedavilerini ve bakım ücretlerini üstlenerek hastaları iyileştiren Tür Kanser Deneği, meme kanseri tedavisinde de oldukça yoğun faaliyet gösteren köklü bir dernek. Gelin her beraber Dernek Başkanı Burak Duruman’la meme kanseri ve derneğin faaliyetlerini okuyalım.

  “Yarım asırdan fazladır hizmet veriyoruz”

  Türk Kanser Derneği ve derneğin çalışmalarından bahseder misiniz?

  1964’te kurulmuş, 4.5 milyon Türk vatandaşına dokunmuş, Türkiye’nin en eski derneklerinden, sivil toplum örgütlerinden biridir. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu tarafından Türk adını almış, sivil toplum statüsüne geçmiş bir dernektir.

  64-74-84 dönemlerinde Türkiye’de kanserle ilgili çok hastane ve doktor olanağı olmadığı için bu konularda hastane açıp doktorlar yetiştirmiş, faaliyetlerini farkındalık alanında yürütmüş bir dernektir. 

  Türk kanser derneği, ücretsiz tedavi hizmeti sağlıyor "81 ilden derneğimizi arayarak ücretsiz tedavi olabilirsiniz"
  Türk Kanser Derneği, ücretsiz tedavi hizmeti sağlıyor “81 ilden derneğimizi arayarak ücretsiz tedavi olabilirsiniz”

  Ben 5 sene önce Türk Kanser Derneği’nin başkanı oldum. Ben ilk geldiğimde derneğin hastanesini kaldırdım. Merkezi İstanbul’daydı, tüm Türkiye’ye yetmeliydi. Bu yüzden ben de yurt çapındaki hastanelerle anlaşma yaptım. Devlet hastaneleri de dâhil. Biz Bakanlığa bağlı çalışıyoruz.

  “Türkiye’de onkolog sayımız çok az”

  Erken Teşhis için ne düşünüyorsunuz?

  Hayat kurtarıyor. 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanıyor. Kanserlerin belirli tarama zamanları var. Bir kadın genellikle, 40 yaşından sonra meme kanserine yakalanıyor. Kamu statüsünde olduğumuz için farkındalık adına devletin imkânlarını da kullanıyoruz. Billboardlar ve otobüsleri kullanarak tarama yaptırılması için insanları yönlendiriyoruz.

  Sıfır evresinde kanserin tedavisi çok kolay. Hem size hem de ailenize hem de SGK’ya yükü çok düşük oluyor.

  3. Ve 4. Evrede lenflere ve kemiklere sıçrama gibi problemler çıkıyor.

  15 dakikalık bir taramayı geciktirmenin bedelini hayatınızla ödüyorsunuz. Sağlık Bakanlığı’
  nın KETEM’leri vasıtasıyla ulaşabiliyorsunuz. En kötü ihtimalle Türk Kanser Derneği’ni arıyorsunuz -derneği Türkiye’nin dört bir yanından arayabilirsiniz- dernek sizi en yakın mamografi merkezine yönlendirip ücretsiz olarak mamografinizi yaptırıyor.

  "81 ilden derneğimizi arayarak ücretsiz tedavi olabilirsiniz"
  “81 Ilden Derneğimizi Arayarak Ücretsiz Tedavi Olabilirsiniz”

  Gelişmiş ülkelerde daha farklı. Mesela ABD’yi örnek alalım. Onlar farkındalık çalışmasını çok farklı yapıyorlar. Örneğin bütün gün polis arabalarını pembeye boyuyorlar ya da kadın polisler pembe şapka takıyor, Delta Havayolları dağıttığı peçetelerin arkasına “Mamografi’ni yaptırdın mı?” diye yazıyorlar.

  “Kanser teşhislerinde ikinci görüş veriyoruz”

  Türk Kanser Derneği nasıl işliyor?

  Bizim yaptığımız sizi erken taramaya yöneltmek. İmkanınız yoksa kanser derneği nerede olursanız olun, size ücretsiz yapıyor ve hizmeti ayağınıza getiriyor.

  Paranız ve sosyal güvenceniz yoksa ilaçlarınızı temin ediyor. Ameliyatınızı, immünoterapinizi, radyoterapinizi yaptırıyor ve takibini yapıyor.

  Türkiye’de 800 küsur onkolog var, Amerika’da bu sayı 60 binlere kadar çıkıyor. Haliyle 800 doktorun Türkiye’nin bütün kanserleri hastalarına yetişmesi mümkün değil. Teşhislerde yanlışlık olabiliyor. Biz ikinci görüş veriyoruz insanlara. Yurt dışından anlaşmalı olduğumuz kurumlardan yurt içindeki hastanelerden görüş alıyoruz.

  Dqvuk5yxqaaerz8 - özel haber - sizler için özel haberlerimiz - haberton
  “81 ilden derneğimizi arayarak ücretsiz tedavi olabilirsiniz”

  Diyelim ki siz Mardin’de yaşıyorsunuz. Sizde ya da kendinizde kanser olduğu söylendi. Devlet hastaneleri var yalnız onkoloji merkezleri olmadığı için, büyükşehirlere yönlendirme yapılıyor. Kanser, yatılmasını gerektiren bir hastalık olmadığı için 3-6 boyunca gelip kemoterapinizi alıp gidebiliyorsunuz. Ancak bağışıklık sisteminiz çöker de yatmak zorunda kalır da maddi imkânınız yoksa biz sizin için “Mucize Evleri’ni inşa ettik.

  “5 yıldızlı bir otel gibi”

  Nedir bu Mucize Evleri?

  Anadolu’dan gelip, Devlet hastanesine sevk edilmiş veya kendi tedavi ettirdiklerimizi Mucize Evleri’ne getiriyoruz.

  Burası 5 yıldızlı bir otel gibi. Herkesin kendi odası var, yemekhane ve diyetisyenimiz var. Psikologlarımız sürekli dernekte. Çocuk oyun odaları, hobi odaları, kütüphaneler gibi hizmetleri veriyor, tedavilerini sağlıyoruz.

  Şu an bu işi büyütmeye çalışıyoruz. İnsanlardan bağış toplamamız gerekiyor ancak biz duygu sömürüsü yaparak bağış toplamıyoruz. Mesela Mucize Evi, Türk Kanser Deneği bağışlarıyla yapılmadı ben bizzat kendim yaptım. Hazırda bir bina vardı bunu geliştirdik.

  Otellerle anlaşma yapıyoruz, 20-30 odalı bir otel tutuyoruz. Bir konsept haline geldi. İmkanı kısıtlı hastaları getirip tedavi etmeye çalışıyoruz.

  “Emzirme kabinleri yaptık”

  Başka ne tür faaliyetleriniz var?

  Kanser anne sütünü emmemekten kaynaklanıyor. Anneler çalıştığı ve imkanları olmadığı için emziremiyorlar. Hatta anne ne kadar çok emzirirse kansere de o kadar az yakalanıyor. Biz de buna istinaden emzirme kabinleri yaptık. Anneler belediyelerden TC’leri yüklü kartları alıyorlar, kapılar otomatik açılıyor. İçlerinde kanserle farkındalık mesajları veriliyor, bir tane ücretsiz çocuk bezi var. Anneler hijyenik bir şekilde alt değiştirip emzirme yapabiliyorlar.

  "81 ilden derneğimizi arayarak ücretsiz tedavi olabilirsiniz"
  “81 ilden derneğimizi arayarak ücretsiz tedavi olabilirsiniz”

  Çocukların sağlıklı beslenmesiyle ilgili çalışmalarımız var ama Pandemi dolayısıyla bir şey yapamıyoruz.

  Yeli tohum çalışmalarımız var. Çatalca’da yerli domateslerden tohum alıp köylülere veriyoruz.

  “Bir nevi babam bu dernek için vasiyette bulundu”

  Babanız size bu sektör için neler kattı, neler öğretti? Biraz bundan bahseder misiniz?

  Ben 2 yaşında ağır bir yanık geçirdim. Senelerce bağışıklık sistemim çok zayıftı ve tedavi gördüm. Hastalara bu yüzden çok farklı bakar oldum. Evlendim film stüdyosu ve reklam ajansı kurdum. İlaç firmalarım var. Bu süre zarfında babama 3 kere kanser teşhisi kondu. 3 seferde de yurt dışına çıktı ve kanser olmadığını öğrendi. Sonunda babam Amerikalılarla anlaşma yaparak bir hastane kurma kararı aldı.

  Florence Nightingale gurubu bizim aile dostumuzdu, ben bunu onlarla beraber ortak açmak istedim ve sağlık işine girdik. Genel Kurul toplantısında babama kanser derneğinin başkanı olması için çok ısrar edildi. Babam da kırmadı başkan oldu, ben de yönetim kuruluna girdim. Hastaneyi toparladı , çalışmalar yaptı derken babam pankreas kanserine yakalandı. Babam bana derneği bırakma yardım et diyerek bir nevi vasiyet etti. Yönetim Kurulu ve Genel Kurul benim önerdiler. İyi ki de önermişler.

  Dışardan nasıl bir destek sağlayabiliriz derneğinize?

  3853 numaralı bir hattımız var. SMS gönderiyorsunuz 10 TL bağış yapılıyor.

  Eklemek istedikleriniz var mı?

  Farkındalık çok önemli. 15 dakikalık mamografiye giderek hayatınızı kurtarın. Etrafınıza sorun mamografinizi yaptırdınız mı diye. Vücudunuzu tanıyın, tanırsanız korkmazsınız. Herşey kanserle sonuçlanacak değil önemli olan korkmadan doktora gidebilmek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler