TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
27 Kasım 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerSpor Haberleri'Türk Futbol Tarihi Sergisi' açıldı

‘Türk Futbol Tarihi Sergisi’ açıldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilen ‘Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi’nde Türk futbol tarihinin en önemli eserleri ve belgeleri yer alıyor.

Sergide; 19’uncu yüzyılın sonlarında başlayan Türk futbol tarihinden futbol topları ve belgelerden Enver Paşa’nın donanma mecmuasında yer alan futbola ilişkin ilavelere, A Milli Erkek Futbol Takımı’nın 2022 Dünya Kupası’nda elde ettiği 3’üncülüğe dair belgelerden efsane futbolcuların formalarına kadar bu zaman kadar görülen veya ilk defa görücüye çıkmış Türk futbol tarihinin en önemli eserleri ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

‘Türk Futbol Tarihi Sergisi’ açıldı

Sergide ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın futbol oynadığı dönemde terlettiği forması ve siyasetçi olduğu dönemde yer aldığı dostluk maçlarında kullandığı futbol malzemeleri de yer alıyor.

“AYLARCA SÜREN HUMMALI ÇALIŞMALAR SONUCU ESERLER TOPLANDI”

Sergiye ilişkin Demirören Haber Ajansı’na (DHA) bilgiler veren Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Sergi Koordinatörü Talha Turhal, “Türk futbol tarihi 19’uncu yüzyılın sonlarında başlıyor, 20’nci yüzyıldan sonra da devam ediyor. Burada ilk örneklere, ilk karşılaşmalara dair arşiv belgeleri var. Dört büyüklerin ve bazıları kapanmış olan spor kulüpleriyle ilgili arşiv belgeleri mevcut.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilen ‘Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi’nde Türk futbol tarihinin en önemli eserleri ve belgeleri yer alıyor.

Enver Paşa’nın çıkarttığı donanma mecmuasında yer alan futbol ilaveleri mevcut. Spor Alemi Dergi’sinin ansiklopedi haline gelmiş hali de sergide yer alıyor. Şut ve Gol Sergisi’nde yüzlerce materyal yer alıyor. Kupalar, formalar, madalyalar yer arıyor. Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle biz sergi organizasyonunu gerçekleştirdik.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin çalışanlarının aylarca süren araştırmaları ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun katkılarıyla futbol objelerini topladık. Gerek müzelerden, gerek futbol insanı şahıslardan bu objeler buraya getirildi ve sergileniyor. Osmanlı Türkçesi ile yazılmış saha dizilimleri yer alıyor. Halit Kıvanç ile ilgili özel bir köşemiz de sergide bulunuyor” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler