TRY - Türk Lirası
EUR
18,5770
USD
17,9590
GBP
21,9141
CNY
2,6630
29.3 C
Ankara
25.7 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
11 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTürk arıcılar 'oğul balını' dünyaya tanıtıyor

  Türk arıcılar ‘oğul balını’ dünyaya tanıtıyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Mersin’in Erdemli ilçesinde, Torosların eteğinde 2500 rakımdaki Eğriçayır Yaylası’nda bal mesaisi yoğun bir şekilde sürerken, genç arılar ürettiği enzim değeri çok yüksek Oğul Balı, pandemiyle birlikte dünyanın dört bir tarafına Türk arıcılar tarafından ulaştırılıyor.

  Yüz yıllardır en değerli ballar arasında yer alan, ‘Oğul balı’ Anadolu’da üretiliyor, pandemiyle birlikte dünyanın dört bir tarafına Türk arıcılar tarafından ulaştırılıyor. Az miktarda üretilen ‘Oğul Balı’ ise en çok tercih edilen ballar arasında yerini alıyor.

  Kış aylarında dolan kar obrukları yaz aylarında çiçeklere can suyu oluyor, dünyanın en iyi balı Toroslar Eğriçayır Yaylası’ndan üretiliyor.  Sedir balından, devedikenine, keven balından çakşır balına eşsiz doğada arıların bal mesaisi Akdeniz’de yoğun geçiyor. Bal deposu Anadolu’da üretilen en değerli ballardan bir tanesi ise ‘Oğul Balı.’ Çoğalmak için kolonileri terk eden genç arıların yeni kolonilerinde ürettikleri ilk balın adı, ‘Oğul Balı.’

  Turk aricilar ogul balini dunyaya tanitiyor 1 - yerel haberler - haberton
  Türk arıcılar ‘oğul balını’ dünyaya tanıtıyor

  KISITLI MİKTARDA ÜRETİLİYOR

  Enzim değeri yüksek ön plana çıkan ‘Oğul Balı’ pandemi süresince ve sonrasında en çok tercih edilen balların başında geliyor. Yüzyıllardır devam eden bir geleneği devam ettirerek ‘Oğul Balı’nı üreten arıcı Celal Çay, balın enzim değerinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Arıcı Çay, “Bir arı kolonisinin üremesi, oğul arı yöntemiyle oluyor. Genç arılar bir kraliçe arıyla kovandan ayrılıyor, mevcut koloniden. Yeni bir koloniden. Kurmuş olduğu bu kolinin ilk yıl üretmiş olduğu bu bala, ‘Oğul Balı’ deniliyor. Bu bizim Mersin Toroslarında Yörükler oğul balını kendine saklar. Çünkü çok şifalı olduğuna inanırlar. Genç arılar ürettiği enzim değeri çok yüksek oluyor, ‘Oğul Balı’nın ve birazda lezzetli oluyor” dedi.

  Pandemi döneminde en çok tercih edilen ballardan birinin ‘Oğul balı’ olduğunu ifade eden Arıcı Celal Çay, “İnsanlar, tüketiciler baldan genel olarak şifa almak için tüketiyor. Oğul balı da en yüksek şifayı alınabilecek bir bal olduğu için insanlar doymak için bal tüketmiyor günümüzde. Balın şifasından, faydasından, sağlık yönünden faydalanmak için tüketiyor. Oğul balı ise genç arılar yaptığı için enzim değeri çok yüksek bir bal. Dolayısıyla bir talep var.

  Şifa için en yüksek bir bal olduğu için insanlar oğul balı tüketerek şifaya ulaşmak istiyor. Özellikle günümüzde pandemi öncesi ve sonrası yeni gelecek pandemiden insanlar korktuğu için düzenli olarak oğul balı tüketen bir tüketici kitlesi oluştu onun için oğul balına talep var. Bizde ürünlerimizin arasına yıllar önce koymuştuk. Çok kısıtlı bir ürün o yüzden fiyatı yüksek olabiliyor. Ama zaten kaşık kaşık yemeye gerek yok. Günlük bir tatlı kaşığı tüketmeniz yeterli” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler