16.4 C
Ankara
17.9 C
İstanbul
21 C
İzmir
Perşembe, Nisan 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriTüp bebek tedavisinde Kovid-19 aşısı önerisi

  Tüp bebek tedavisinde Kovid-19 aşısı önerisi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gonca Yetkin Yıldırım, pandeminin kısırlık üzerine etkilerini değerlendirerek, tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlerin aşı konusundaki kararsızlıklarına ilişkin bilgi verdi.

  Doç. Dr. Gonca Yetkin Yıldırım, “Hastalar aşı olabilir, 2 doz aldıktan sonra tedaviye başlayabiliriz. Fakat, aşının Faz-3 çalışmalarında gebe kadınlar dahil edilmediği ve dolayısıyla yeterli veri bulunmadığı için hamileliğin ilk 3 ayında aşı olmalarını önermiyoruz” dedi.

  PANDEMİNİN BAŞINDA TÜP BEBEK TEDAVİSİNE ARA VERİLDİ

  Amerika’da son yapılan çalışmalardan örnekler veren Doç. Dr. Yetkin Yıldırım, “Pandeminin başında tüp bebek tedavilerine ara verdik. Fakat, ulusal ve uluslararası üreme derneklerinin önerileri doğrultusunda çocuk sahibi olmak isteyen aileleri bilgilendirerek tedavilere kısa bir süre sonra tekrar başladık” diye konuştu.

  ERKEN DOĞUM, GELİŞME GERİLİĞİ VE DÜŞÜK RİSKİ

  Pandemi ilk başladığında kişilerde panik oluştuğunu anlatan Doç. Dr. Gonca Yetkin Yıldırım, “Hastalar ‘Çocuğuma geçer mi?’ diye endişe etti. Kovid-19’un uzun dönemde nasıl etki ettiğine dair bir bilgi yok. Son yapılan çalışmalarda, gebe kişilerde plasentaya yerleştiği erken doğuma, düşüklere, gelişme geriliklerine neden olduğu bildirildi. Biz de kişileri gebe kalmaları halinde olabilecekler konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE HASTALARA KOVİD-19 TESTİ YAPILIYOR

  Tüp bebek tedavisine uygun olan hastaların tüm tahlillerinin yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Yıldırım, “Özellikle yumurta toplama aşamasına geldiğimiz zaman, virüsün etkileri net bir şekilde bilinmediği için Kovid-19 testi yaptırıyoruz. Testleri pozitif olanların yumurtalarını toplamıyoruz. Hastayı öncesinde bilgilendiriyoruz.

  Tüp bebek tedavisinde kovid-19 aşısı önerisi
  Tüp bebek tedavisinde Kovid-19 aşısı önerisi

  Testi negatif olan hastaların yumurtalarını toplayıp, transferi gerçekleştiriyoruz. Örneğin, geçen ay testi pozitif çıktığı için 2 hastamın tedavisini iptal ettim” ifadelerini kullandı.

  GEBE KALMAK İSTEYEN HASTALAR AŞI OLABİLİR

  Çocuk sahibi olmak isteyenlerin aşı olabileceğini belirten Doç. Dr. Yetkin Yıldırım, “Hastalara korunmalarını ve aşı yaptırmalarını öneriyoruz. Tüp bebek tedavisi için gelen hasta aşı olmak istiyorsa olabilir, 2 doz alımını tamamlayınca tedaviye alırız.

  Aşı olmayı düşünmeden tedavi olmak isteyenlere de bilgilendirme yapıyoruz. Aşıların Faz-3 çalışmalarında gebe kişiler yer almadığı için, sonuçlarını bilmiyoruz. O yüzden hamileliğin ilk 3 ayında aşı olmalarını önermiyoruz” dedi.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler