TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamTümülüslerde kaçak kazı yapanlara tepki

  Tümülüslerde kaçak kazı yapanlara tepki

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, tümülüslerde kaçak kazı yaparak define arayanlara tepki gösterdi.

  Hacıoğlu, “Buralar hazinelerin gömülü olduğu yerler değil ki. Buralarda yaşayanlar Traklar, gariban halk. Burada gömülü olanlar Mısır’ın firavunları değil ki, varlıklarıyla gömülsünler. Burada define aramak, hazine aramak beyhudedir, yanlıştır. İnsanlığa karşı işlenen bir suçtur” dedi.

  Tekirdağ İl Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu, tümülüslerde kaçak kazı yaparak define arayanlara tepki gösterdi. Trakya’daki tümülüslerde define bulunmadığının aktaran Hacıoğlu, Trakya genelinde binin üzerinde tümülüs bulunduğunu bunlardan 242’sinin Tekirdağ’da olduğunu ve 122’sinin tescil edildiğini dile getirdi. Tümüslerde yapılan çalışmalarda çıkan malzemelerin Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilendiğini belirten Hacıoğlu, “Bu tepeler Trakya’nın görsel anıtlarıdır.

  Tümülüslerde kaçak kazı yapanlara tepki
  Tümülüslerde kaçak kazı yapanlara tepki

  Bunun ismi tüm tümülüstür ve diğer ismi höyük ya da işte korgandır. Bu tepeler bir mezar yeridir, bazıları da toplanma yerini ifade ederler. Ama ağırlıklı olarak yüzde 90 mezar yeridir. O toplumun antik çağdan beri  devam eden toplumun ileri gelenlerinin gömüldüğü, ayinlerinin yapıldığı, eşyalarıyla beraber defnedildiği mezarlardır ve bunların sayısı bir hayli fazladır. Bununla ilgili tam bir envanter çalışması yapılmış değil Trakya’mızda. Ama bilinen binin üzerinde tümülüsün olduğu, bunlardan 632  tanesinin tescilli olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu. 

  ‘HAZİNE GÖMÜLÜ YERLER DEĞİL’

  Tümülüslerin hazine gömülü yerler olmadığını ifade eden Hacıoğlu, şunları kaydetti:

  “Şöyle bir algı var toplumda. Burası hazine ya da gömü ya da diğer ismiyle definenin olduğu düşünülen yer. Bu sadece bizim toplumumuza değil, dünya toplumuna da yapılan çok büyük bir hatadır, yanlıştır. Buralar hazinelerin gömülü olduğu yerler değil ki. Buralarda yaşayanlar Traklar, gariban halk. Bu gariban halkın ne kadar büyük hazinesi olabilir ki,  mezarıyla gömülsün.

  Tekirdağ kültür ve turizm müdürü ahmet hacıoğlu, tümülüslerde kaçak kazı yaparak define arayanlara tepki gösterdi.
  Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, tümülüslerde kaçak kazı yaparak define arayanlara tepki gösterdi.

  Burada gömülü olanlar Mısır’ın firavunları değil ki, varlıklarıyla gömülsünler. Burada dünyanın da sorunu olan şu an definecilik aslında, hem kendi tarihimize hem dünya tarihine aslında insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Yani burada define aramak, hazine aramak beyhudedir, yanlıştır. Aklın ve bilimin kabul etmediği bir şeydir. Böylece kültür varlıklarına zarar verilmekte bu da bizi  Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ziyadesiyle üzmektedir. Burada bir kral mezarı varmış, Trakların önemli bir kralının mezarı.

  Yapılan araştırmalar sonucunda mezar olduğu gibi bulundu. Mezardan çıkan kemikler efendim onun kullandığı eşya, hatta kralın tacı ve diğer özel eşyaları Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde mezardakiymiş gibi konuldu ve izleyicilere sunuldu. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni en fazla merak eden ve ziyaret eden insanlar, Traklar üzerine çalışanlar, Trakları merak edenler işte bu yüzden Tekirdağ’ımıza geliyorlar, bilgi sahibi oluyorlar.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler