TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
8.9 C
Ankara
10.8 C
İstanbul
15 C
İzmir
20 Ekim 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve Sanat'Trio Patara Grubu' ilk konserini Patara'daverdi

  ‘Trio Patara Grubu’ ilk konserini Patara’daverdi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nca kurulan ‘Trio Patara Grubu’ ilk konserini Kaş ilçesinde Patara’daki Likya Birliği Meclisi binasında verdi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Patara Yılı’ ilan etmesinin ardından konserler vermek üzere Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarınca kurulan ‘Trio Patara Grubu’, ilk konserini Kaş ilçesindeki Likya Birliği’nin başkenti Patara’daki Likya Birliği Meclisi binasında verdi. Konseri, aralarında Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Patara Kazıları Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara’nın ilk Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık, Patara Muhtarı Arif Otlu, Kaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Evren’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi izledi. Trio Patara’da Antalya Devlet Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı Doç. Dr. Yelda Bayramoğulları, arp sanatçısı Aslıhan Güngör ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı soprano Nurdan Küçükekmekçi yer aldı.

  AYAKTA ALKIŞLANDILAR

  Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nca kurulan ‘Trio Patara Grubu’ ilk konserini Kaş ilçesinde Patara’daki Likya Birliği Meclisi binasında verdi.

  Konser, E. Divienne’nin ‘Romance d’Estelle Aşk Marşı’ ile başladı. G. Faure’nin ‘Pavane’ adlı eserinden sonra Türk besteci Yalçın Tura’nın ‘Sevmek Nedir’ ve ‘Umutsuz’ adlı eserlerini seslendiren grup, Çaykovski’den ‘flüt ve arp için Lensky Aria’, Norveçli Edvard Grieg’den ‘Solveig lied’, H. V Lobaos’tan ‘Melodia’ adlı parçaları arka arkaya seslendirdi. Trio Patara konserinin son bölümünde Yusuf Yalçın’ın düzenlemesini yaptığı bir Karadeniz türküsü olan ‘Ben Seni Sevdiğimi’ türküsü, ardından da orkestra şefi ve besteci Tolga Taviş’in Patara Yılı için bestelediği ‘Patara Süiti’nden 2 bölüm olan sözlerini şair yazar Yelda Karataş’ın yazdığı ‘Zeytin Dikelim’ ve Doç. Dr. Özge Gülbey Usta’nın bestelediği ‘Patara’ adlı parçalar seslendirildi. Seyircinin alkışları ile Trio Patara son iki parçayı ikinci kez seslendirdi. Konser bitiminde izleyiciler Trio Patara’yı ayakta alkışladı.

  PATARA YILI’NA ÖZEL ETKİNLİKLER 

  Sanatçılara çiçek veren Kaymakam Şaban Arda Yazıcı, “Geçen süreçte Patara, bu kadim topraklar, dünyanın ilk demokratik meclisinin bulunduğu bu güzel topraklar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Bu gece de bu tarihi binada Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Opera Balesi’nin değerli sanatçıları ile unutulmaz bir gece yaşadık. 2010 yılında TBMM tarafından restore edilen bu tarihi kadim meclis binasında Patara Yılı boyunca bu tür etkinliklerle buluşacağız. Bu etkinliklerde bir araya gelmemizi sağlayan, bu kutlu binanın gün ışığına çıkarılmasında yüreğini ve gönlünü emeğini ve yüreğini ortaya koyan Fahri ve Havva Işık hocalarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonraki etkinliklere sizleri ilçe kaymakamı olarak davet ediyorum. Bir kez daha sanatçılarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler