20.7 C
Ankara
25.3 C
İstanbul
25.7 C
İzmir
Pazar, Ağustos 1, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanTosuncuk'un İlk Fotoğrafına Ulaşıldı

  Tosuncuk’un İlk Fotoğrafına Ulaşıldı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Tosuncuk Olarak Bilinen Mehmet Aydın’ın İlk Fotoğrafları Yayımlandı

  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ‘Çiftlik Bank’ kurucusu, ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın bugün saat 22.30’da Türkiye’ye getirileceğini açıkladı. Aydın’ın teslim olduğu sırada ve uçaktan ilk fotoğraflarına DHA ulaştı.

  Bakanlık faaliyetlerine ilişkin aylık bilgilendirme toplantısı düzenleyen Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ‘Tosuncuk’ lakabıyla tanınan, ‘Çiftlik Bank‘ kurucusu Mehmet Aydın’ı Brezilya’dan Türkiye’ye getiren uçağın saat 09.50’de hareket ettiğini söyledi. Çataklı, “Kamuoyunda ‘Tosuncuk’ olarak bilinen Mehmet Aydın ile ilgili 2018 yılında kırmızı bülten çıkarmıştık. 1 Temmuz’da Brezilya’da başkonsolosluğumuza gelerek teslim olmuştu. Bu haber alınır alınmaz gerek Interpol dairemiz gerekse Dışişleri Bakanlığı’mız karşı muhataplarıyla hemen irtibata geçtiler ve bağlantılar kurdular ve Interpol dairemizden bir ekip seri bir şekilde Brezilya’ya gönderildi. Yerel prosedürler de tamamlandıktan sonra arkadaşlarımız aldılar. Bugün sabah 09.50 sıralarında onu getirecek uçak hareket etti. Akşam 22.30 gibi Türkiye’de olacak. Geldiğinde de gerekli yasal işlemler kendisiyle ilgili ülkemizde gerçekleştirilecek” diye konuştu.

  İlk Görüntü ve Fotoğraflarına Ulaşıldı

  Öte yandan Mehmet Aydın’ın teslim olduğunda çekilen ilk görüntü ve fotoğraflarına ulaşıldı. Görüntüde Aydın’ın, konsoloslukta teslim olduktan sonra polis tarafından üst aramasının yapıldığı anlar yer aldı. Mehmet Aydın’ın, Türkiye’ye getirildiği uçakta çekilen fotoğrafta da yanında polislerin olduğu görüldü. 

  Brezilya’da yetkili makamlara teslim olan Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın (30) akşam saat 22.30’da İstanbul Havalimanı Adliyesi’nde yapılacak ilk işlemin ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorgulanmak üzere getirilmesi bekleniyor.

  Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk’ lakaplı 30 yaşındaki Mehmet Aydın’ın Brezilya’da teslim olmasının ardından İnterpol Dairesi Başkanlığı’ndan bir ekip Brezilya’ya gönderildi. Yerel prosedürlerin tamamlanmasının ardından Aydın’ın üst ve çanta aramasını yapan ekipler, firari sanık Mehmet Aydın’la birlikte Türkiye’ye dönüş yoluna çıktı. Söz konusu uçağın saat 22.30’da ülkeye ulaşması ve Aydın’ın öncelikli olarak İstanbul Havalimanı Adliyesi’nde yapılacak işlemin ardından sorgulanmak üzere Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürülmesi bekleniyor.

  İddianamede 75 Bin 260 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

  Binlerce kişiyi dolandırdığı iddia edilen Aydın’ın soruşturma ve kovuşturma aşamasında ifadesi alınamazken, Çiftlik Bank dolandırıcılığıyla ilgili yargılama süreci şu şekilde gerçekleşti:

  Mehmet Aydın hakkında ilk kırmızı bülten 19 Mart 2018’de yakalama kararına istinaden çıkarıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında soruşturma başlatılan Aydın’ın da aralarında bulunduğu 48 sanık hakkında 26 Mart 2018 tarihinde iddianame düzenlendi. Hazırlanan iddianamede 3 bin 762 kişi müşteki olarak yer alırken ‘Çiftlik Bank Sisteminde’ yer alan 132 bin 222 katılımcıdan 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira topladığı anlatıldı. Soruşturma sırasında firari olan Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur’un Brezilya, Uruguay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri adli makamlarından iadesi istendi.

  İddianamede firari sanık Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme’, ‘Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık’, ‘Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama’ suçlarından 22 bin 580’er yıldan 75 bin 260’ar yıla kadar hapisleri istendi.

  Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise ‘Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’, ‘Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme’, ‘Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından toplamda 5’er yıldan 13’er yıla kadar hapisleri talep edildi.

  İkinci Duruşmada Tutuklu Sanıklar Tahliye Edilmiş Oldu

  O dönem 7’si firari 11’i tutuklu 48 sanık, iddianameyi kabul eden Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 10 Mayıs 2019 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıktı. İlk duruşmada 11 tutuklu sanıktan 9’u tahliye oldu. 4 Eylül 2019’da görülen ikinci duruşmada ise tutuklu bulunan 2 sanık da tahliye olarak yargılamada tutuksuz sanık kalmadı.

  28 Sanık Beraat Etti

  17 Mart 2020’de görülen duruşmada ise mahkeme heyeti, 28 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi. ‘Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’, ‘Örgüye yardım etme’ ve ‘Mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından yargılanan 28 sanığın da 22 Eylül 2020 tarihinde ayrı ayrı beraatine karar verdi. Mehmet Aydın’ın teslim olmasının ardından 3 firarisi kalan 20 sanıklı dava Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 14 Eylül’de görülmeye devam edilecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler