TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
18.4 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
24 C
İzmir
24 Eylül 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarToplum baskısı

Toplum baskısı

Zilan Çelikok
Zilan Çelikokhttps://haberton.com/
Zilan Çelikok, 20 yaşında öğrenci. Daha önce şiir ve kompozisyon dalında pek çok ödül aldı. Hedefi iyi bir köşe yazarı olmak.

Haftanın Öne Çıkanları

Çevrenizde mutlaka bir çok kez “toplum baskısı” kavramını duymuşsunuzdur. Özellikle doğu ülkelerinde var olan bu kavram, zamanla normalize edilerek basit ve yaygın bir hâl almıştır.

Oysaki toplum baskısı o toplumda var olan bireyler üzerinde psikolojik hasar bırakabilecek kadar güçlüdür. Örneğin; İşsiz bir genç çevresinde duyduğu olumsuz düşünceler nedeniyle bulanıma girebilir, yada dış görüşünden memnun olmayan bir birey toplumun baskısı yüzünden depresyon ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Bunlar söyleyen toplum her ne kadar acımasız görünse de aslında bu bir tür “psikolojik yansımasıdır” biraz daha derinlere indiğimizde aslında, bugün baskı uygulayan toplumun dün baskıya maruz kalan toplum olduğunu bilmek gerekir. Çünkü bu kısır bir döngüden farksızdır. Bu döngüyü kırmak zaman ve emek isteyen bir süreç olsa da, bugün o toplumdaki bir kişi bile değişse yarın bambaşka bir toplum yeniden doğabilir.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler