TRY - Türk Lirası
EUR
19,402
USD
18,634
GBP
22,448
CNY
2,585
28 Kasım 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıTOBB ve ePttAVM'den büyük işbirliği

TOBB ve ePttAVM’den büyük işbirliği

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Yöresel lezzetler tek tıkla kapıda: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ePttAVM’den büyük işbirliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ePttAVM önemli bir iş birliğine gidiyor. Protokolle 81 ildeki envantere kayıtlı olan 489 çeşit coğrafi işaretli ürüne tek bir platform üzerinden ulaşılabilecek.

Tüketiciler için ürünün kaynağı ve karakteristik özellikleri arasındaki bağlantıyı göstererek, kalite garantisi veren coğrafi işaretli ürünler için TOBB ve ePttAVM.com önemli bir çalışma başlatıyor. Çalışma kapsamında iki kurum protokol imzalayacak ve bu kapsamda bir platform kurulacak. Türk Patent ve Marka Kurumuna tescili yapılan 489 coğrafi işaretli ürüne ePttAVM.com platformu üzerinden ulaşılabilecek.81 ilde tescili yapılan ürünler arasında yer alan Gaziantep baklavası, Malatya kayısısı, Aydın inciri, Kars kaşarı gibi ürünler tek tıkla kapıya gelecek.

Yöresel lezzetler tek tıkla kapıda: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ePttAVM’den büyük işbirliği

Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek ürün sayısı 2 bin 500’e yakın

Türk Patent’e kayıtlı 489 coğrafi işaretli ürünün yüzde 25.7’si Adana biber salçası, karpuzu, Adapazarı beyaz kestane kabağı, Akşehir kirazı, Zivzik narı, Van gül reçeli gibi işlenmiş ve işlenmemiş meyve, sebze ve mantarlardan, yüzde 20.4’ü ise yemek ve çorbalardan oluşuyor. Ürünlerin yüzde 13.6’sı ise fırın ürünleri, hamur işleri ve tatlılardan oluşurken, halı ve kilimlerin oranı ise yüzde 6. Van otlu peyniri, Kars kaşarı gibi ürünler ile çikolatalar ise yüzde 4’erlik bir yüzdeye sahip. Türk Patent ve Marka Kurumunun envanterine göre, Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek ürün sayısı ise 2 bin 500’e yakın.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler