TRY - Türk Lirası
EUR
20,465
USD
18,834
GBP
23,337
CNY
2,776
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarTiyatroda dijital dönem

Tiyatroda dijital dönem

Dijital tiyatroya bir parantez açmak gerek. Çünkü daha öncesinde pek rastlamadığımız bir fikir oldu. Zorlu PSM'nin YouTube üzerinden kısa oyunlarda olsa sergileyip yayımlaması güzel bir adım oldu.

Çağdaş Özgül
Çağdaş Özgülhttps://haberton.com/
Çağdaş Özgül, Mersin/Tarsus'da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Üniversite yıllarında, kurucusu olduğu kültür kulübüyle bir çok kültürel etkinliğin hazırlayıcısı oldu. Yazım dünyasına da bu etkinliklerdeki çalışmaları ile beraber başladı. 2021 yılından bu yana HaberTon.com bünyesinde görev yapmaktadır.

Haftanın Öne Çıkanları

Tiyatro yapımcıları, tiyatro severleri bir nebze olsun mutlu edecek bir fikirde bulunmayı başardı. Filmlerin ardından, tiyatroda dijital alanda kendine yer buldu.

Salgın döneminde, kültürel aktivitelerden ayrı kaldık. Sinema ve tiyatro salonları hem kapalı ortam olması hem de kalabalık bir seyircileri ağırlaması, ne yazık ki salgının yayılabileceği alanların başında geliyor.

Hal böyle olunca, yeni bir fikir gerekti. Ve tiyatro yapımcıları, tiyatro severleri bir nebze olsun mutlu edecek fikirde bulmayı başardı. Filmlerin ardından, tiyatro da dijital alanda kendine yer buldu.

Seyircili aktivitelerin, seyircisiz gerçekleşmesi aktivitenin tadını tuzunu bayağı kaçırıyor kabul edelim. Seyircisiz maçlar, ev sineması vs. Hepsinin öznesi insanların paylaşım da bulunabilmesi. Aynı şeye sevinmek, aynı şeye gülmek, aynı şeye üzülmek… Kısaca insanı duyguları bir süre birbirimizden uzakta paylaştık. Salonlar açılmasına rağmen, süren salgın nedeniyle halen de gönül rahatlığıyla bir araya gelemiyoruz.

Dijital tiyatroya ise bir parantez açmak gerek. Çünkü daha öncesinde pek rastlamadığımız bir fikir oldu. Zorlu PSM’nin YouTube üzerinden kısa oyunlarda olsa sergileyip yayımlaması güzel bir adım oldu. Anton Çehov‘un unutulmaz eserlerinden uyarlanan; Şebnem Bozoklu ve Enis Arıkan’ın rol aldığı “Ayı”, Şükran Ovalı, Başak Daşman ve Nur Fettahoğlu’nun rol aldığı “Üç Kız Kardeş” oyunları izlemeye değerdi.

Tiyatroda dijital dönem
Tiyatroda dijital dönem

Tiyatronun dijital platformlarda daha sık yayımlanması gerekiyor. Her oyun, her şehirde sahnelenmiyor. Turnelerin çoğu İstanbul, Ankara, İzmir’in başını çektiği büyükşehir ağırlıklı oluyor. Kabul edelim ki doğası gereği sinema filmleri gibi herkese ulaşamıyor. En azından oyunlar salon macerasını bitirdikten belli bir dönem sonra platformlarda yayınlanmalı. Araştırdığım kadarıyla, yurt dışında dramaların, komedilerin, müzikallerin yayımlandığı platformlar varmış. Bizde ki platformlarda sadece dizi ve talk show ağırlıklı içeriklerle yetinmemeli.

Bir önceki yazımda, büyülü ekranın kitap okuma alışkanlığını azalttığını yazmıştım. Burada da sanata olan olumlu etkisini yazıyorum. Böyle katkılarını gördükçe de yazmaktan mutlu olurum. Sevdiğimiz bir oyuncunun veya yazarın tiyatro oyununu evimizden izlemek tabi ki de harika birşey. Yine de sahnede izlemenin, kuliste fotoğraf çekinip imza almanın yerini tutmaz.

Filmlerin ve tiyatro oyunlarının bolluğa ulaşacağı günlere yavaş yavaş geliyoruz. Bizlerin evlerde olduğu dönemde, tüm risklere rağmen, sanattan mahrum bırakmayıp, setlerde (dizi, film, tiyatro) emek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler