TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
7 C
Ankara
14.3 C
İstanbul
10 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTicari kredilerde zorunlu karşılık oranı yükseltildi

Ticari kredilerde zorunlu karşılık oranı yükseltildi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsinden ticari kredilerde zorunlu karşılık oranının yüzde 20’ye yükseltildiğini duyurdu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulu’nun 26 Mayıs 2022 tarihli duyurusunda değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite adımlarının devreye alınacağının bildirildiği anımsatıldı. Uygulamayla bankaların, yabancı para cinsinden mevduat, katılım fonlarına karşılık ilave olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edeceği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“24 Haziran’da devreye alınacak olan teminat havuzunda Türk lirası sabit kıymetlerin ağırlığını arttıran uygulamayı tamamlayıcı nitelikte bir uygulama olarak bankalar, yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarına karşılık ilave olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edeceklerdir. Bu uygulama ile liralaşma stratejisi kapsamında para politikasının etkinliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. İlk tesis 29 Temmuz’da gerçekleşecektir. 

Finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla 23 Nisan 2022 tarihli basın duyurusuyla paylaşılan Türk lirası ticari kredilerde zorunlu karşılık oranını yüzde 20’ye yükseltilmiş olup, tesisi 8 Temmuz’da gerçekleşecektir.” 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler