17.9 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
27 C
İzmir
25 Eylül 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaTicaret Bakanı, ABD Ticaret Temsilcisi ile görüştü

  Ticaret Bakanı, ABD Ticaret Temsilcisi ile görüştü

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ticaret Bakanı Mehmet Muş ABD Ticaret Temsilcisi ile görüşmesin çelik sektöründe ek vergilerin kaldırılması taleplerini iletti

  Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile görüştü. Görüşmede Bakan Muş, ABD tarafından çelik sektöründe uygulanan ek vergilerin kaldırılmasına yönelik taleplerini iletti.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakan Muş, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile video konferans yöntemiyle görüştü. Bakan Muş ve Tai, ABD-Türkiye ilişkilerinin stratejik niteliğine dikkat çekerek, yakın ortaklar olarak ticaret hedefini çok daha yukarılara çıkarmak gerektiği hususunda mutabık kaldı. Bakan Muş ve Tai, iki tarafın da birbirlerinden pazara giriş başta olmak üzere birçok alanda beklentileri olduğunu ifade etti. Bakan Muş, bu kapsamda ortak bir çalışma grubu kurulmasını önerdi ve ABD Ticaret Temsilcisi Tai’yi Türkiye’ye davet etti. Tai de, Türkiye ile G20, Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ve Dünya Ticaret Örgütü bünyesinde önemli iş birliği alanları olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ile bu platformlarda birçok başlıkta iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

  Ticaret bakani abd ticaret temsilcisi ile gorustu - politika - haberton
  Ticaret Bakanı, ABD Ticaret Temsilcisi ile görüştü

  İLAVE TARİFELER GETİRMEMESİ KONUSUNDAKİ TALEBİ İLETTİ

  Görüşmede Bakan Muş, ABD tarafından çelik sektöründe uygulanan ek vergilerin kaldırılmasına yönelik ülkenin taleplerini, çelik sektöründe OECD bünyesinde yürütülen istişare süreçlerine işaret ederek Türkiye’ye ilave tarifeler getirmemesi konusundaki talebi Tai’ye iletti. Bakan Muş ayrıca, 2021 sonu itibariyle 25 milyar dolara ulaşacak ikili dış ticaret hacminin daha da yukarıya çıkarılması için ABD ile ikili ve çok taraflı platformda beraber çalışmaya devam edileceğini, ayrıca Türkiye’nin, ABD ekonomisi eyaletler bazında analiz ederek çok daha önemli hedefleri gerçekleştirme arzusunda olduğunu belirtti. Bakan Muş ve Tai, ikili diyaloğun artırılarak sürdürülmesi, iş birliğinin değişik alanlarda genişletilmesi hususunda mutabık kaldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler