TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
14.2 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaYazarlarThomas Midgley adı hiç unutulmayacak!

Thomas Midgley adı hiç unutulmayacak!

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Thomas Midgley Amerikalı bilim adamıdır. Buluşları insanlığa okadar çok zarar verdi ki unutulmayacak kişiler listesini adını yazdırmıştır.

Bazı isimler hiç unutulmaz yaptıkları tüm insanlığa zarar veren buluşlar ise aklınız hayaliniz durur bu buluşların yayılmasını sağlayan ülkelere ve kullananlara hayretle bakabilirsiniz. Thomas Midgley ünlü bir kimyagerdir. Kurşun en ucuz malzemeydi. Midgley kurşunlu benzini buldu ve bunun otomobillerde kullanılmasını sağladı. Yapılan buluş sırasında bile bir çok kişi zehirlenerek hayatını kaybetti. Bu tarz arabaların yapıldığı fabrikalarda direkt olmasa da katkısı oldu. Bu fabrikada çalışan insanların ölmesiyle alakalı bir basın toplantısı yaparak kurşunun insan bünyesine zararının olmadığını kanıtlamaya çalışt. Bu süreç dünya için bir felaketti.

Mucit asrın ikincisini yapmaya karar verdi. Buzdolaplarında ve bilumum sanayi ürününde, parfüm ve deodorantlarda kullanılan kloroflorokarbon (cfc) gazını buluyor. Bugün küresel ısınmaya neden olan en tehlikeli gazların arasında yer alan cfc gazının 1 kilogramı 70 bin kilogram atmosferik ozonu yok edebilme gücüne sahip. Tabi bu gazın da kötü etkileri kurşun gibi yıllar sonra anlaşıldı. 1970 yılların sonunda yasaklandı.

Thomas midgley adi hic unutulmayacak 1 - yazarlar - haberton
Thomas midgley adı hiç unutulmayacak!

Bu kadar zeki bir adamım insanlığa zarar verecek buluşlarıyla tarihe geçmesi çok şaşırtıcıydı. Biz Midgley farklı anabilirdik. İnsan sağlığına ya da enerji kullanımıyla ilgili katkıları olabilirdi. Biz onu bilimi Dünyaya zarar veren bir karakter olarak hatırlayacağız.

Şimdi Midgley hiç zararı olmadığını savunduğu kurşun zehirlenmesi yüzünden 51 yaşında yatalak oldu. Kendine bir düzenek geliştirdi yataktan kalkasını sağlayacak bu sistem bir makaradan oluşuyordu. 55 yaşında iken bu düzeneğin makarası tarafından boğularak öldü. Arkasından hoş şeyler söyleyemediğimiz bu karakter belki hırsının ya da ona vaadlerin kurbanı olarak birçok insanın canını kaybetme vebali ile çekip gitti.

Ama bazı isimler hiç unutulmaz kötü ise yaptıkları bence anlatılmalı ve bilinmelidir. Çünkü vebal alarak yaşayan karakterlerin hiç bir dünyada iki yakası bir araya gelmez.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler