TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTescilli Karabiga karidesi kültür ortamına alındı

  Tescilli Karabiga karidesi kültür ortamına alındı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çanakkale’nin Biga ilçesi Karabiga beldesinde avlanan iri, tescilli Karabiga karidesini yetiştirmek üzere, laboratuvar ortamında bilimsel çalışma başlatıldı. Karabiga karideslerinin 2 hafta önce konuldukları akvaryumlara adapte olup, verilen hazır yemleri yedikleri gözlendi.

  Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Tescil Komitesi tarafından geçen yıl kasım ayında tescillenen Karabiga karidesinin kültürünü yetiştirme imkanı olup olmadığını araştırmak amacıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi laboratuvarında çalışma başlatıldı. Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Halit Kuşku, Karabiga beldesinde balıkçıların avladığı karideslerin iriliği ve lezzetiyle tüketiciler tarafından tercih edildiğini belirtti.

  Tescilli karabiga karidesi kultur ortamina alindi 1 - yerel haberler - haberton
  Tescilli karabiga karidesi kültür ortamına alındı

  2 YIL SÜRECEK

  Karabiga beldesindeki Priapos Antik Kenti’nin sikkelerinde de bu canlıların resimlerinin olduğunu ifade eden Kuşku, “Tarih öncesinden beri Karabiga bölgesinde bu canlı ekonomik olarak değerlendiriliyor. Daha önce yetiştiricilik çalışmaları yapılmış ama pek başarılı olunamamış. Bu karidesleri Karabiga bölgesinden temin ederek laboratuvar ortamına getirdik.

  Laboratuvar koşullarına adaptasyonlarını sağladık. Ayrıca ilk yem alımlarını da görüntüledik. Normalde bunlar çamurun içerisine gömülen bir türdür. Saat 20.00 ile 24.00 arasında aktif faaliyetlerini yürütüp, denizdeki bitkisel ve hayvansal canlılarla beslenirler. Biz onları kültür ortamında hazır yemle besliyoruz. Bu yemleri tükettiklerini de gözlemledik. Laboratuvar ortamında 2 yıl sürecek bilimsel çalışmalarımızın sonuçlarını merakla bekliyoruz” dedi.

  Tescilli Karabiga karidesinin kültür koşullarında yetiştiriciliğinin yapılmasını hedeflediklerini belirten Kuşku, “Risk faktörlerini nasıl engelleyebiliriz, nasıl kültür koşullarına adapte edebiliriz noktasında çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ülkemiz ekonomisine artı bir girdi sağlama noktasında bu alandaki yatırımcılara, Karabiga karidesinin yetiştiriciliğinin yapılıp, yapılamayacağı hususunda yanıt vermeye çalışacağız” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler