TRY - Türk Lirası
EUR
16,8514
USD
15,9400
GBP
19,8474
CNY
2,3705
9 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
15.4 C
İzmir
20 Mayıs 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTemizlik personeline yangın tatbikatı

  Temizlik personeline yangın tatbikatı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Yenimahalle Belediyesi temizlik personeline yangın tatbikatı eğitimi verdi. Tatbikatta yangın türleri hakkında bilgi alan personeller, yangına bilinçli şekilde müdahale etmeyi de öğrendi.

  Yenimahalle Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi’nde düzenlenen tatbikatta birim personellerini yangın türleri ve yangına ilk müdahalenin önemini konusunda bilgilendirdi.

  Gerçeği aratmayan tatbikatta, olası bir yangın durumunda yapılması ve yapılmaması gerekenler, yakılan ateşle uygulamalı olarak personele anlatıldı.

  Soğutma işlemi mutlaka yapılmalı

  Tatbikatta yangın türleri hakkında bilgi alan personeller, yangına bilinçli şekilde müdahale etmeyi de öğrendi. Yangının, türlerine göre söndürülmesi gerektiğinin altının çizildiği tatbikatta, yangının söndürme süresinin azaltılması için söndürme tüpünün kullanım şeklinin ve püskürtme açısının, önemli olduğu söylendi.

  Temizlik personeline yangın tatbikatı
  Temizlik personeline yangın tatbikatı

  Yangın tüpüyle söndürülen yangınlarda riskin devam ettiğini de vurgulayan uzmanlar, soğutma işleminin mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.

  Yangın türleri hakkında bilgi aldılar

  Tatbikatta, A sınıfı yangınların katı madde yangınları olduğu, bu tür yangınların temel söndürme prensibi soğutma, temel söndürme maddesinin ise su olduğunu söylendi. Sıvı madde yangınlarının ise B sınıfı yangınlar olduğu,bu tür yangınlarda ise söndürme işleminin çok hızlı yapılması gerektiği anlatıldı.

  Uzmanlar, “B sınıfı yangınların temel söndürme prensibi boğmadır. C sınıfı yangınlar gaz yangınlarıdır yani bir vana sistemine bağlıdır. Bu yangınlarda ilk yapacağımız iş, bu vanayı kapatarak gazı kesmektir, sonra yangına müdahale edilmelidir. D sınıfı yangınları metal yangınlarıdır. Çok yüksek derecelerde tutuştuğu için her yerde olmaz. F tipi yangınlarıysa yağ yangınlarıdır. Bu yangınlarda su kesinlikle kullanılmaz, su yangını büyütür. Böyle durumlarda da ateşi boğmak gerekir” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler