TRY - Türk Lirası
EUR
19,285
USD
18,635
GBP
22,300
CNY
2,608
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatTekirdağ'ın 110 yıl önceki halinin minyatürü sergilendi

Tekirdağ’ın 110 yıl önceki halinin minyatürü sergilendi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Süleymanpaşa Belediyesi bünyesindeki robotik kodlama atölyesince Tekirdağ’ın 110 yıl önceki hali, 3D teknolojisi ile minyatür haline getirilip, sergilenmeye başladı.

Tekirdağ’ın 110 yıl önceki hali, Süleymanpaşa Belediyesi robotik kodlama atölyesince 3D teknolojisi ile minyatür haline getirilip, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sergi salonunda görücüye çıktı. Minyatür, 5 metreye 2 metre ölçülerinde toplam 4 parçanın bir araya getirilmesi ile oluşturuldu. 2 yıl süren 3D Tekirdağ minyatürü, ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekti.

Tekirdağ'ın 110 yıl önceki halinin minyatürü sergilendi
Tekirdağ’ın 110 yıl önceki halinin minyatürü sergilendi

3D TEKNOLOJİSİ İLE YAPILMIŞ EN BÜYÜK ŞEHİR MİNYATÜRÜ

Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Çınar, “2 seneden beri üzerinde çalıştığımız bir proje. Tekirdağ’ın kurtuluşunun 100’üncü yılında da vatandaşlarımıza sunma fırsatını bulduk. Bizim robotik kodlama atölyemiz de 2019 senesinden itibaren minyatür çalışmalarına başladık. Minyatür üzerine çalışan tek belediyeyiz.

Bu eser, 3D teknolojisi ile yapılmış bir şehrin en büyük minyatürü. Robotik kodlama atölyemizdeki hocalarımızın, öğrenci kardeşlerimizin yapmış olduğu güzel bir ürün. Bu üründeki amaçlarımızdan bir tanesi de özellikle kent hafızasını yeniden canlandırmak istiyoruz” dedi. 

Süleymanpaşa Belediyesi bünyesindeki robotik kodlama atölyesince Tekirdağ'ın 110 yıl önceki hali, 3D teknolojisi ile minyatür haline getirilip, sergilenmeye başladı.
Süleymanpaşa Belediyesi bünyesindeki robotik kodlama atölyesince Tekirdağ’ın 110 yıl önceki hali, 3D teknolojisi ile minyatür haline getirilip, sergilenmeye başladı.

DEPREMDE KAYBOLAN YAPILAR DA MİNYATÜRDE

Tekirdağ Mürefte’de 1912 yılında meydana gelen büyük depreminde birçok yapının yok olduğunu söyleyen Çınar, “Hem o hafızayı canlandırıp hem o kaybolan eserleri yeniden vatandaşlarımıza sunmak istedik.

Hem de vatandaşlarımızın sadece kitaplardan ibaret gördükleri eski Tekirdağ fotoğrafları ile internetten parça parça bulunan fotoğrafları, topyekun ve panoramik olarak göstermek istedik. Güzel de bir proje oldu. Projemiz vatandaşlarımıza açık bir şekilde sunuluyor. İnşallah önümüzdeki günlerde farklı noktalarda da sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler