TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
16.5 C
Ankara
16.7 C
İstanbul
22 C
İzmir
19 Ekim 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamTDK Başkanı Türkçe Bilgi Şöleni'nde konuştu

  TDK Başkanı Türkçe Bilgi Şöleni’nde konuştu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  TDK Başkanı Prof. Dr. Gülsevin, “Anadolu Türkçe’miz, Yunus Emre’lerle Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla devlet dili oldu” dedi

  Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Yunus Emre’nin 700’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla ‘Karaman Uluslararası Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni’ düzenledi. 40 üniversiteden 124 bilim insanın katıldığı programda konuşan TDK Başkanı Gülsevin, Türkçe denilince akıllara başta Yunus Emre’nin geldiğini belirtti. Gülsevin, “Türkçe, Yunus Emre’den önce yazı dili değil miydi ? Şu bakış açısına göre değildi. Sadece Anadolu Türkçe’mizi anlıyoruz bugün. Anadolu Türkçe’miz, Yunus Emre‘lerle Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla devlet dili oldu. O güne kadar bu coğrafyada veya başka coğrafyada Oğuzca, benim dilim yazı dili değildi. O bakımdan doğru ama bu geniş cepheden bakarsanız sadece biz yoktuk. Koskoca bir Türk dünyası vardı.

  Tdk baskani turkce bilgi soleninde konustu - yaşam - haberton
  ” Birtakım faaliyetlerle dilde çok fazla kullanılmayan kelimelerle yazma modası geçti”

  11’inci yüzyılda Kaşgarlı Mahmut, ders kitabı yazdı, bilim kitabı yazdı. 20’nci yüzyılın başında Ömer Seyfettin’ler ve Ziya Gökalp’ler, o genç kalemler, onlar temel birkaç ilke koydu. Dil bilim kurallarına uygun ilkelerdi. Yabancı kalmış unsurları dilden çıkardılar. Yabancı kökenlileri değil, yabancı kökenliler bizim olmuş zaten. O da başarıya nasıl ulaştı? Mustafa Kemal, devlet başkanı olarak Türk Dil Kurumu‘nu kurdu. Birtakım faaliyetlerle dilde çok fazla kullanılmayan kelimelerle yazma modası geçti. Mustafa Kemal, 1934’lerde, 1936’larda sınırı çizmişti” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler