TRY - Türk Lirası
EUR
20,416
USD
18,811
GBP
23,254
CNY
2,787
31 Ocak 2023, Salı
Ana SayfaHaberlerPolitikaTBMM bütçe görüşmelerinde gerginlik

TBMM bütçe görüşmelerinde gerginlik

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

TBMM bütçe görüşmelerinde Bakan Soylu Engin Özkoç’a “Orada biz şehit veriyoruz sen gülüyorsun” diyerek tepki gösterince gerginlik yaşandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunda terörle mücadeleye ilişkin rakamları paylaşırken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a güldüğü gerekçesiyle, “PKK’nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor. Orada biz şehit veriyoruz sen gülüyorsun” diyerek tepki gösterince gerginlik yaşandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2022 yılı sunumunu yaptı. Bakan Soylu, terörle mücadeleye ilişkin rakamları paylaşarak 2014’te 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne bugün 48 katılım olduğunu söyledi. Soylu, “Terör eylemleri sayısı 2 bin 817’den, yüzde 90’ı sınır ötesi tacizleri, bir kısmı da masum sivil insanları hedef alan, 135 sayısına inmiştir. Allah’a hamdolsun, şehirlerimizde huzur vardır. PKK, kilitlenmiştir.

PKK bu yıl 5 tanesi de yurt dışından 48 kişiyi örgüte katmışken, son 5 yılda bin 43’ü ikna olmak üzere, 2 bin 72 örgüt mensubu teslim olmuştur. Kato’dan Cudi’ye, Gabar’a kadar; Şenyayla’dan Cehennem Deresi ve Kutu Deresi’ne Kazan Vadisi’ne kadar; Çemçe Madur’dan Sehi Ormanları’na, Tendürek’e kadar, terör örgütünün bütün kampları tarumar edilmiş, tüm temel üslenme alanlarına Allah’a şükür bizim evlatlarımız oturtulmuştur” dedi.

‘BİZ ŞEHİT VERİYORUZ, SEN GÜLÜYORSUN’

Bakan Soylu, terörle mücadeleye ilişkin sunumu sırasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a güldüğü gerekçesiyle tepki gösterince gerginlik çıktı. Bakan Soylu “PKK’nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor. Orada biz şehit veriyoruz, sen gülüyorsun. PKK’ya her evden 1 oy istediniz, HDP’ye her evden 1 oy istediniz. Siz istediniz, sizin genel başkanınız istedi. Unuttuğumuzu sanıyorsunuz” diye konuştu. CHP’li Engin Özkoç ile Abdüllatif Şener de ayağa kalkarak Bakan Soylu’ya tepki gösterdi. Bazı muhalefet partili milletvekillerinin de tepki göstermesi ve gerginliğin devam etmesi üzerine komisyona ara verildi.

” HDP’ye her evden 1 oy istediniz. Siz istediniz, sizin genel başkanınız istedi. Unuttuğumuzu sanıyorsunuz”

‘PKK TÜRKİYE’NİN HAFIZASINDAN SİLİNMEK ÜZEREDİR’

Aranın ardından sunumuna devam eden Bakan Soylu, “Kimse kusura bakmasın, Gazi Meclis’in çatısının altında tezkereye ‘hayır’ oyu vermenin anlamı, orada terör örgütünün tekrar yuvalanmasına izin vermektir. Çektiğimiz bir tehlikenin önlenmesi için yapılan mücadeleye, ‘hayır’ denmesini; yeniden o bölgenin terör örgütünün hakimiyetine bırakılmasına sebep olacak bir ‘hayır’ oyu verilmesini reddettiğimizi ve bunun tarihe not düşüldüğünü ifade etmek istiyorum. Türkiye, terörle meşgul bir ülke olmaktan çıktı. PKK artık Türkiye’nin hafızasından silinmek üzeredir. Artık yeni bir Türkiye konuşmak lazım. Bunu konuşturacak olan PKK değildir, kalıntıları değildir, siyasi uzantıları değildir, terk ettiğimiz eski sistemler değildir, eski Türkiye’nin kabulleri değildir” ifadelerini kullandı. 

CHP'li Engin Özkoç ile Abdüllatif Şener de ayağa kalkarak Bakan Soylu'ya tepki gösterdi
CHP’li Engin Özkoç ile Abdüllatif Şener de ayağa kalkarak Bakan Soylu’ya tepki gösterdi

‘FETÖ’DEN 45 BİN KİŞİ İHRAÇ EDİLMİŞTİR’

Bakan Soylu, FETÖ ile mücadelenin son FETÖ’cüye ulaşma hedefiyle sürmeye devam ettiğini bildirerek, “Bugüne kadar 319 bin kişi gözaltına alınmış, 99 bin kişi tutuklanmıştır. Halen cezaevlerinde bulunan tutuklu/hükümlü sayısı 22 bin 340’tır. Bugüne kadar bakanlığımızdan; 45 bin kişi ihraç edilmiş, 12 bin 847 kişi de görevden uzaklaştırılmış, 13 bin 509 kişi de görevlerine iade edilmiştir. Mahrem yapılanma, büfe ankesör, örgüt evi, sınav soruşturmaları ve kurum yapılanmalarına yönelik olarak 77 bin operasyon yapılmış; ‘ByLock’ta 99 bin tekil kullanıcı tespit edilmiştir. Büfe ankesörde etkin pişmanlıktan faydalanan kişi sayısı 8 bin 617, oranı ise yüzde 37’dir” dedi. 

Bakan Soylu, bu sırada CHP milletvekillerinin ’10 bin dolar alan siyasetçi kim?’ sorularına yönelik “10 bin doları söylerim ben. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bundan 2 yıl önce üst üste söylediği bu Meclis’te ‘ByLock’ kullanan milletvekillerini açıklasın” diye yanıt verdi.

‘BU YIL İÇİN KADIN CİNAYETİ SAYISI 251’DİR’

Bakan Soylu, kadına yönelik şiddette ‘1’ sayısına bile tahammül olmadığını kaydederek, “Dünya, kadına karşı şiddet konusunda bir sınamayla karşı karşıyadır. Birleşmiş Milletler uyuşturucu ve suç ofisinin verilerine göre dünyada 2017’de kasıtlı olarak öldürülen 87 bin kadının yüzde 58’i eşleri veya diğer aile üyeleri tarafından öldürüldü. Gelişmişlik, gelir veya eğitim seviyesiyle net bir bağı olmayan bu soruna karşı Türkiye’de, bütüncül bir yaklaşım ve politika izledik. 2015’te kadın cinayeti sayımız 360, 2020’de 268, bu yıl için 15 Kasım itibarıyla 251’dir.

Buradaki politikamızın genel çerçevesi; mevzuat adımları atmak, şiddeti oluşmadan önlemek, ihbar ve şikayet mekanizmalarını geliştirmek, devletin bu konudaki birimleri arasındaki koordinasyonu sağlamak, kamu otoritesi içinde bu konuda sahayı daha iyi izleyen bir yapı ortaya koymak ve özellikle bu konuda çalışan personelin eğitimine ağırlık vermek oldu. Şu ana kadar 2 milyon 758 bin 120 kadın KADES’i indirdi. Gelen ihbarların toplamı ise 242 bin 473’tür. Bu ihbarların hepsine gidildi ve bunların 138 bini gerçek ihbarlardı. 1000 kelepçeyi aynı anda izleyen yeni bir elektronik kelepçe izleme merkezi kurduk. 272’si aktif olmak üzere bugüne kadar 764 kişiye elektronik kelepçe takılmıştır ve elektronik kelepçe kullandığımız hiçbir olayda şiddet yaşanmamıştır.”

‘DEMİRTAŞ’ GERGİNLİĞİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmesinde CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın konuşması sırasında, MHP ve HDP milletvekilleri arasında gerginlik çıktı. Başarır konuşurken, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un, HDP milletvekillerine dönerek, “Selahattin Demirtaş ş… bir teröristtir” demesine HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz tepki gösterdi. Kaçmaz’ın yerinden kalkarak MHP’lilerin olduğu masaya yönelmesi üzerine Kılavuz ile birlikte MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy da onun üzerine yürüdü. İki parti milletvekilleri arasında yaşanan tartışma ve gerginlik, diğer milletvekillerin araya girmesiyle sona erdi.

SOYLU: CHP PROVOVAKASYON YAPMAYA GELMİŞ

Gerginliğin ardından CHP’li Başarır, konuşmasını sürdürdü. Bu kez de Başarır’ın, Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın intiharına ilişkin sözleri Bakan Soylu ile Başarır ve diğer CHP milletvekilleri arasında tartışmaya yol açtı. Soylu, “Ben 6 yıldır böyle bütçe görüşmesi görmedim. CHP buraya provokasyon yapmaya gelmiş. Kılıçdaroğlu talimat vermiş. Buranın da başı Engin Özkoç’tur” dedi.

KOMİSYONA ARA VERİLDİ

Bakan Soylu ile CHP’liler arasında yaşanan tartışma sırasında Soylu’nun arka tarafında oturan bürokratlardan birisinin video çekmesi de gerginliğe neden oldu. CHP’li Mahmut Tanal, bürokratın yanına giderek videoyu silmesini istedi. Araya AK Parti milletvekilleri girerken, Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, bütçe görüşmesine 30 dakika ara verdi.

‘İNTİKAM ALMAK ÜZERE KURGULANMIŞ BİR MESAİ GÜNÜYLE KARŞI KARŞIYA KALDIK’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam eden bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin eleştirilerine ve sorularına yanıt verdi. Yaklaşık 15 saat süren görüşmelerde Bakan Soylu, Bakanlığın bütçe görüşmelerinin başlangıcından itibaren yaşananlara ve CHP milletvekillerinin tartışmalarına değinerek, “Bir hınç, rövanş, bir intikam almak üzere kurgulanmış bir mesai günüyle karşı karşıya kaldık. İlk tartışmada, burada muhakkak kendisi de cevap verecektir, meselenin nasıl başladığını kendi sosyal medya hesabından paylaşmasıyla öğrendiğimiz Engin Özkoç’un tavrı, CHP ve HDP’nin bugün nasıl bir tavırla buraya geldiğinin temel bir yansımasıdır. Konuşmamda burada bir tartışma oldu ve ‘başkan yukarı çıkalım’ dediniz.

Sayın Özkoç, bugün CHP’li bazı vekillerin yaptığı gibi ‘İçişleri Bakanı sorularıma cevap veremediği için kaçtı’ gibi bir büyük yalanı ve buranın ahlakına da yakışmayacak bir yalanı paylaştı. Sabahtan itibaren Türkiye’nin terör, göç, asayiş meselesi var. Bütün bunlarla ilgili Türkiye’nin birçok meselesi var. Hepimizin bildiği bizim mücadele alanımız olan FETÖ, PKK ve suç örgütlerinin Türkiye’nin istikrarını bozmaya, onlarla mücadelesinin direncini kırmaya yönelik, özellikle 15 Temmuz sonrası oluşturdukları iftira hattına maalesef TBMM’nin bu salonunu istismar edilerek alet edilmesi bu ülkenin bir evladı olarak beni üzmüştür” diye konuştu.

‘KEMAL KILIÇDAROĞLU BİLEREK BU İNSANLARI BURAYA GÖNDERMİŞTİR’

Bakan Soylu, Suriye ve Irak tezkeresine ilişkin Engin Özkoç’un değerlendirmesini eleştirerek, elindeki hatirayla tezkerede adı geçen bölgeleri gösterdi, ardından şöyle konuştu:

“Söyleyecek cümle bulamıyorum. Artık yalan da değil bir cinnet hali olduğunu düşünüyorum. Gözlerini öyle hırs bürümüş ki bizi öldürseler tatmin olmayacaklar. Sizin bu sıralarınızda oturanlar rahmetli Menderes’e aynı şeyi yaptılar. Davul çaldırdılar idamında. Demirel’e aynı şeyi yaptılar. Rahmetli Demirel’in eşinin iç çamaşırını Türkiye’nin siyaset malzemesi haline getirdiler. Rahmetli Özal’a ayı şeyi yaptılar. Yapanların ayıbıdır. Bunların yaptığı siyasi linçleri anlatıyorum ben.” 

Bakan Soylu’nun bu sözlerinden sonra CHP’li vekiller tepki gösterirken, Özkoç, özür dilemesini istedi. 

Bunun üzerine Soylu, Özkoç’a “Sen git CHP’nin darbeci politikalarına bak. Bu milletin, bu ülkenin gelişmesini, büyümesini hazmedemeyen ve PKK’ya savunuculuk yapan bir noktaya getirdiniz. Kemal Kılıçdaroğlu bilerek bu insanları buraya göndermiştir. Burayı karıştırmak için göndermiştir. Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir kasetle bir partiyi yönetmeye çalışanların bu itirazları ve saptırmaları olacaktır” ifadeleriyle cevap verdi.

‘İSPAT EDEMEYEN HAYSİYETSİZDİR’

TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın “Ayhan Bora Kaplan ile ilişkilerini açıkla. Mafya mensuplarıyla neden telefonda konuştuğunu açıkla. Sen bunun hesabını vereceksin” ifadelerinin üzerine Bakan Soylu, “Bunu söyleyip de ispat etmeyen şerefsizdir, haysiyetsizdir, onursunuzdur. Sensen; sen şerefsizsin, haysiyetsiz, onursuzsun” cevabını verdi.

SOYLU’DAN ‘SİZİN AKLINIZ YETMEZ’ YANITI

Soylu, CHP’li Özkoç’un Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkmadan önce kendisiyle görüşüp görüşmediği ile ilgili sorusuna karşılık ise şöyle konuştu:

“Sizin aklınız yetmez. Kendi kurumunuzdaki arkadaşlarınıza soracaksınız, onunla beraber iş tutan arkadaşlarınıza soracaksınız, onunla beraber akşam sefası yapanlara soracaksınız, onunla beraber HDP’ye maddi yardımda bulunan anlayışa soracaksınız. Devletin bütün kurumları ile beraber, aklınızın yetmediği şudur; öyle bir karar aldık ve öyle bir meseleye daldık ki, organize suç örgütlerine karşı durduğumuz bu sistemdir.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler