TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
23.2 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
32 C
İzmir
2 Temmuz 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerTarihi eser kaçakçılığında 'Pes Etmemek' gerek

  Tarihi eser kaçakçılığında ‘Pes Etmemek’ gerek

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kültür Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz, UNESCO’nun 9 Haziran’da İtalya’da düzenlediği konferansta Türkiye’nin tarihi eser kaçakçılığının önüne geçmek ve yurtdışına kaçırılan varlıkların iadesi konusundaki çalışmalardan bilgi verdi.

  Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz, katıldığı UNESCO’nun 9 Haziran’da İtalya’da düzenlediği “Kültür varlıklarının yasa dışı ticaretine karşı mücadelenin güçlendirilmesi” adlı konferansda kaçakçılık operasyonları konusunda genel olarak bilgi vererek Kültür Bakanlığı’nın aldığı önlemlerden bahsetti. Boz, kültürel varlıkların yasa dışı ticaretini önlemek için gerekli olan en önemli etmeninin asla pes etmemek olduğunu vurguladı. Uluslararası kurumlarla yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarının görüşmelerinde özellikle pes edilememesi gerektiğini belirten Boz, “İnsanlar sizi kollarını açıp beklemiyor sonuçta” dedi.

  Tarihi eser kacakciliginda pes etmemek gerek 1 - dış haberler - haberton
  Tarihi eser kaçakçılığında ‘Pes Etmemek’ gerek

  Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz sözlerine şöyle devam etti;

  “Kanıtlara vurgu yapıldığını görüyorsunuz, ben de ‘size zaman kanıt veriyorum diyorum’, 1969’tan itibaren herhangi bir kültür veya tarihi nesneyi Anadolu’dan dışarı illegal olarak çıkartamazsınız.”

  Sanat tarihçileri ve bilim insanlarının tarihi eserlerle ilgili hazırladığı raporların önemine vurgu yapan Boz, böylelikle bir eserin orjininin Anadolu olduğunu kanıtladıklarını vurguladı. Kültür Bakanlığı bünyesindeki Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi hakkında bilgi veren Zeynep Boz, eğitimin önemine dikkat çekti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler