TRY - Türk Lirası
EUR
20,676
USD
18,817
GBP
23,284
CNY
2,791
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaÖne ÇıkanTarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 76 gözaltı

Tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 76 gözaltı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Adana merkezli 30 ilde düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 76 kişi gözaltına alınırken tarihi eser sayısının 4 bin 122 olduğu belirtildi

Adana merkezli 30 ilde düzenlenen ‘Anadolu’ adı verilen operasyonda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. 76 kişinin gözaltına alındığı operasyonda Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’a kaçırıldığı tespit edilen eserlerin iadesi için de girişimler başlatıldı. Ele geçirilen ve bu ülkelere kaçırılan tarihi eser sayısının toplamının 4 bin 122 olduğu belirtildi.

Tarihi eser kacakciligi operasyonu 76 gozalti 2 - öne çıkan - haberton
Tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 76 gözaltı

TARİHİ ESERLERİN TOPLAM SAYISI 4 BİN 122

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, 30 ilde tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen şüphelileri tespit etti. Haklarında gözaltı kararı verilen 92 şüphelinin yakalanması için Adana merkezli 30 ilde operasyon düzenlendi. ‘Anadolu’ ismi verilen operasyonda belirlenen adreslere şafak vakti eş zamanlı baskınlar yapıldı, şüphelilerden 76’sı gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Bazı eserlerin de Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’a kaçırıldığı saptandı. Ele geçirilen ve yurt dışına götürülen tarihi eserlerin toplam sayısının 4 bin 122 olduğu belirtildi.

Adana’da gözaltına alınan çok sayıda şüpheli, Adli Tıp Birimi’ndeki sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

YURT DIŞINDAKİ ESERLERİN İADESİ İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLATILDI

Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürerken, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’a götürüldüğü tespit edilen eserlerin de ülkeye getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlı tarafından girişimler başlatıldı.

TARİHİ ESERLER 9 MÜZAYEDE EVİNDE

Adana merkezli 30 ilde düzenlenen operasyon, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı’nca yapılan çalışmalar sonucu gerçekleştirildi. Çalışmalarda, uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yapan suç örgütünün, Türkiye’ye ait tarihi eserleri yurt dışına kaçırdığı belirlendi. Liderliğini Abdulsamet K.’nin yaptığı örgütün, ülke genelinde topladığı tarihi eserleri kuryeler ile yurt dışına kaçırarak ABD ve Avrupa ülkelerinde bulunan 9 müzayede evine sattığı saptandı. Müzayede evleri tarafından örgüt üyelerinin hesaplarına tarihi eserlerin satış bedeli olarak 26 milyon TL değerinde döviz gönderildiği belirlendi. Müzayede evlerine ait katalogların incelenmesi sonucu yurt dışında satışı yapılarak örgüt üyelerine ödemeleri gönderilen Türkiye’ye ait Anadolu kökenli 52 tarihi eser saptandı.

TATİLDE YAKALANDI

Aralarında örgüt lideri Abdulsamet K.’nin de bulunduğu 76 şüpheli, ‘Anadolu’ kod adlı operasyonda gözaltına alındı. Örgüt lideri Abdulsamet K., Mersin Silifke’de otelde tatil yaparken polis baskınıyla yakalanarak, gözaltına alındı.

TÜRKİYE’NİN TEZLERİNİ DOĞRULAYAN OPERASYON

Öte yandan gözaltı kararı verilen şüphelilerden 7’sinin mal varlıklarına el koyulacağı belirtildi.  Operasyonun, Cumhuriyet tarihinin suçtan elde edilen gelire yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olma özelliğini taşıdığı bildirildi. Ayrıca başta BM, UNESCO ve INTERPOL gibi uluslararası mecralarda Anadolu’dan kaçırılan eserlerin Avrupa ve ABD’de yer alan müzayede evlerinde satıldığı yönündeki Türkiye’nin tezlerini doğrulayan ve adli soruşturmayla ortaya koyulan ilk operasyon olduğu kaydedildi. Operasyonun, uluslararası kuruluş olan FATF (Financial Action Task Force- Mali Eylem Görev Gücü) tarafından Türkiye’nin denetlenmesi sürecine olumlu katkılar sağlayacağı da değerlendirildi.

GÖZALTI SAYISI 78 OLDU

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı’nca Adana merkezli 30 ilde, uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yapan suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltı sayısı 78’e yükseldi. Operasyon kapsamında, Adana’da yapılan aramalarda 9 bin 330 tarihi eser ile ruhsatsız 6 tabanca, 20 dedektör ve suçtan elde edildiği değerlendirilen 40 bin euro ele geçirildi.

SİKKELERİ KLOZETE ATMIŞLAR

Operasyonda, tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen şüphelilerden Şahin S. ile eşi Menekşe S.’nin, Çukurova ilçesi Toros Mahallesi’ndeki evine de baskın yapıldı. Polisin geldiğini gören çiftin, evlerindeki sikkeleri klozete atarak, yok etmek istediği belirlendi. Şüpheliler, gözaltına alınırken, klozetteki sikkelere de el koyuldu.

Tarihi eser kacakciligi operasyonu 76 gozalti 8 - öne çıkan - haberton
Tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 76 gözaltı

Adana’da gözaltına alınıp, emniyete götürülen şüphelilerin işlemleri sürerken, diğer illerde yakalanan kişiler ile ele geçirilen tarihi eserlerin de kente getirileceği belirtildi. Operasyon kapsamında arama, sayım ve tespit çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler