TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatTabyaların tarihini anlatıyor

Tabyaların tarihini anlatıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ziyaretçilere tabyaların tarihini anlatan Zeynal, “Dedelerimize layık olmaya çalışıyorum” dedi.

Erzurum’da 42 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Abdurrahman Zeynal (65), Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Nenehatun Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzluğu’na getirildi. 2003 yılından beri milli park sahasındaki Aziziye Tabyası ile gönüllü olarak ilgilenen ve şehit askerlerin mezarlarını bularak gün yüzüne çıkaran Zeynal, rehberlik görevini aksatmadan yerine getiriyor. Ziyaretçilere tabyaların tarihini anlatan Zeynal, “Dedelerimize layık olmaya çalışıyorum” dedi.

Erzurum Eğitim Enstitüsü fizik, kimya, biyoloji bölümünü bitirdikten sonra öğretmen olarak atanan daha sonra Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun olan Abdurrahman Zeynal, 42 yıl çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Öğrenciyken öğretmeninin sayesinde tarihe merak salan Zeynal, görev süresince bir taraftan da Erzurum tarihiyle ilgili çalışmalarda bulundu. 

Tabyaların tarihini anlatıyor
Tabyaların tarihini anlatıyor

TABYALARA ÖZEL İLGİ

Emekli olduktan sonra tarihe olan ilgisi daha da artan Zeynal, 93 harbi olarak bilinen Osmanlı- Rus Savaşı’nda başta Nene Hatun olmak üzere Erzurumluların Rus ordusuna karşı verdikleri mücadelenin merkezi olan Aziziye Tabyası ile de özel olarak ilgilenmeye başladı. Tabyaların Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınarak Erzurum Kalkınma Vakfı’na devredilmesi sonrası bu alandaki çalışmalarına devam eden Zeynal, yaptığı araştırmalar sonucunda Rus ordusuna karşı yumruk, balta, kürek, kazmalarla karşı koyarken şehit olan Erzurumluların mezarlarını tek tek tespit etti. 

Tarihi tabyanın ağaçlandırılması ve daha birçok konuda görev alan Zeynal, Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği alan kılavuzluğu kursuna katıldı. Kursu başarıyla tamamlayan Zeynal, ‘Nenehatun Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzu’ oldu. Yılların birikimi sonucu tabyalarla ilgili bir de kitap yazan Zeynal, tarihi mekanı gezmek isteyenlere yaz- kış demeden rehberlik ediyor. 

Ziyaretçilere tabyaların tarihini anlatan Zeynal,
Ziyaretçilere tabyaların tarihini anlatan Zeynal, “Dedelerimize layık olmaya çalışıyorum” dedi.

Öğretmeni Celal Taş’ın sayesinde tarihe merak sardığını söyleyen Abdurrahman Zeynal, Erzurum tarihi ve Aziziye tabyasına özel ilgi ve önem gösterdiğini belirtti. 2003 yılından sonra Aziziye tabyasıyla ilgili yapılan çalışmalara katkı verdiğini vurgulayan Zeynal, “Milli Parklar Genel Müdürlüğü kurs düzenledi ben de katılarak resmi alan kılavuzu belgemi aldım. Erzurumluların Türk ordusuyla birlikte Rus ordusuna karşı verdikleri destansı mücadeleye sahne olan tabyaya gelenlere bilgi vermekle görevliyim. Bu görevimi de aksatmadan yaz- kış demeden yerine getirmeye çalışıyorum. Yaptığım görevle dedelerimize layık olmaya çalışıyorum” dedi.

AZİZİYE TABYASI

Rus tehdidini önlemek için Erzurum- Kars karayolunu kontrol altında tutmak amacıyla Top Dağı’na 3 tarafı toprağa gömülü tabyaların yapımına 1853’te başlandı. 1872 yılında tamamlanan Aziziye Tabyası ’93 Harbi’ olarak bilinen 1877 Osmanlı- Rus Savaşı’nda kanlı çarpışmalara sahne oldu. Osmanlı Ordusunun bulunduğu tabyanın Rus Ordusunun saldırısı sonucu düştüğü yolundaki haber üzerine kadınlı- erkekli Erzurum halkı taş, sopa ve baltalarla tabyaları geri alarak bir destan yazdı. 

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler