TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
27 Kasım 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıSürdürülebilirlik yatırımlarının 50 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor

Sürdürülebilirlik yatırımlarının 50 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Küresel Sürdürülebilir Yatırım Birliği’nin raporuna göre, küresel ölçekte yapılan sürdürülebilirlik yatırımlarının 2025 yılına dek 50 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Şirketlerin sürdürülebilirlik ve kârlı büyüme hedefiyle, KOBİ’ler farklı kurumların hibe desteklerinden yararlanarak danışmanlık hizmeti alabiliyor. 

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün Oxford Economics iş birliğiyle 40’tan fazla ülkede gerçekleştirdiği 2022 Own Your Impact çalışmasının sonuçlarına göre de CEO’ların yüzde 83’ü önümüzdeki 5 yıl içinde yapacakları sürdürülebilirlik yatırımlarının daha iyi şirket sonuçları doğuracağına inanıyor. 28 sektörde çalışan, 60’ı Türkiye’den 3 bin CEO’nun katıldığı araştırmada, sürdürülebilirlik ve dijital dönüşümü entegre eden CEO’lar, dönüşümün kârlılık üzerindeki pozitif sonuçlarını 2 yıl içinde görmeye başladıklarını söylüyor.

Türkiye’deki CEO’ların yüzde 68’i ise gelirlerinin yüzde 10’undan fazlasını daha sürdürülebilir bir geleceğe yatırım için kullanmayı planlıyor. 

Mevcut koşullarda strateji, dijitalleşme, sürdürülebilirlik gibi konularda somut adımlar atmak isteyen şirketlerin, doğru bir yol haritası çizmek için destek almaları gerektiğine dikkat çeken, danışmanlık şirketi Mentoro’nun Kurucu Platform Direktörü Başak Tulga Önen, “Mentoro olarak, şirketlere ihtiyaç duydukları yol haritasını sunuyor, sürecin kontrollü ilerlemesini isteyen yöneticilere üst düzey ekibimiz ve test edilmiş metodolojilerimizle rahat bir nefes aldırıyor, ekiplerine yeni yetkinlikler kazandırıyoruz.

Ayrıca Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) yerel danışman havuzunda yer alıyoruz. EBRD, uygunluk kriterlerine göre onay verdigi KOBİ’lerin yönetim danışmanlığı proje desteği almasına yardımcı oluyor ve  proje masrafının belirli bir yüzdesini, çoğunlukla donör fonlarıyla karşılıyor” dedi. 

“ŞIRKETLERIN KARLI BÜYÜMESINI VE BÜYÜMENIN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI SAĞLIYORUZ” 

Strateji, yapı ve yönetişim, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik olmak üzere 4 ana alanda uzun dönemli rekabet avantajı yaratacak çözümler sunan Mentoro’nun danışmanlarının, iş dünyasında yıllarca tecrübe kazanmış üst düzey profesyonellerden oluştuğuna dikkat çeken Başak Tulga Önen, “Ortak akılla geliştirdiğimiz metodolojiler, sahada test edildikten sonra müşterilerimizde uygulamaya alınıyor.

Sürdürülebilirlik yatırımlarının 50 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor
Sürdürülebilirlik yatırımlarının 50 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor

Mentoro olarak, çalıştığımız şirketlerde yönetim bilimlerinin en önemli konularına odaklanıyor, şirket için en uygun çözümü tasarlıyor, ardından teknoloji iş ortaklarını çözümlere dahil ediyoruz. Geliştirilen sistemlerin uygulamaya alınmasında kurumdaki ekiplerle beraber çalışıp aktif rol alarak şirketlerin kârlı büyümesini ve büyümenin sürdürülebilir olmasını sağlıyoruz” dedi. 

“PROJELERİ DAHA DÜŞÜK MALİYETLERLE, ÇOK DAHA HIZLI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ” 

Sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm, inovasyon, yeni iş stratejisi, yenilikçi organizasyon modeli, müşteri deneyimi, çevik yönetim ve operasyonel tasarım konularında birçok başarı hikayesine sahip Mentoro’nun Kurucu Platform Direktörü Başak Tulga Önen, sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız her projede yaklaşım, tecrübe ve metodolojilerimizi müşterimizin ekibiyle paylaşıyor, onlara yeni ve ömür boyu kullanabilecekleri değerli yetkinlikler kazandırıyoruz.

Kullandığımız metodolojiler ve gerçek iş tecrübesiyle, diğer danışmanlık şirketlerinin aylar süren projelerini biz birkaç hafta içinde tamamlıyoruz. Mentoro, platform yapılarının avantajlarından faydalanarak, projeleri çok daha düşük maliyetle ve çok daha hızlı gerçekleştiriyor.” 

BELİRLİ KOŞULLARI SAĞLAYAN ŞİRKETLERE EBRD’DEN HİBE DESTEĞİ

EBRD’nin danışman havuzunda yer almanın bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Başak Tulga Önen, “Sürdürülebilirlik alanında doğru yatırımlar yapan ve aranan kriterleri karşılayan şirketler danışmanlık projesi hibe desteğine hak kazanabiliyor. İşini büyütmek, dijitalleşmek, daha sürdürülebilir olmak isteyen şirketler, Mentoro’nun danışmanlarıyla çalışıp uygunluk kriterlerini sağladıkları takdirde, projelerine EBRD’den hibe desteği alabiliyor.

EBRD’nin destek kapsamına girmek için öncelikle Avrupa Birliği’nin KOBİ tanımı içerisinde yer almak gerekiyor. Bu da şirketin 50 milyon eurodan düşük ciroya veya 43 milyon eurodan az bilanço büyüklüğüne ve 250’den az çalışana sahip olması anlamına geliyor.

En az 2 yıllık ticari geçmişe sahip olarak 2 yıl için finansal veri sunabilmesi ve büyüme trendi göstermesi beklenen şirketler, faaliyet alanı fark etmeksizin hibe desteğinden yararlanabiliyor” ifadelerini kullandı. 

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler