TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler'Su tüketimi bilincinin hayati önemi var'

  ‘Su tüketimi bilincinin hayati önemi var’

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Geleceğe dair su kıtlığı uyarıları verilen dünyamızda, doğru su tüketimi bilincine sahip olmanın hayati bir önemi var” dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen ‘Çevre Dostu 1000 Okul Projesi’ kapanış töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleştirildi. Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilham dolu bir projesinin daha hayata geçmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Çocukları geleceğe yön veren liderler olarak yetiştirmeyi hedefleyen tüm projeleri takdirle karşıladığını belirten Erdoğan, bakanlığa ve emeği geçenlere teşekkür etti.

  ‘DOĞAYA DUYARLI BİREYLER OLARAK YETİŞSİN İSTİYORUZ’

  ‘Çevre Dostu 1000 Okul Projesi’nin, ‘Ağaç yaşken eğilir’ sözünün vücut bulmuş hali olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Bildiğiniz gibi, öğrenmeyi ezberden ayıran, bilgiyi içselleştirmek ve hayata geçirmektir. Bu da ne kadar erken olursa, o kadar kalıcı olur. Evlatlarımız, doğaya karşı ilgili ve duyarlı bireyler olarak yetişsin istiyoruz. Yüksek bir çevre bilincine sahip olmalarını arzu ediyoruz. Ancak bu kavramların yaşamdaki karşılıklarını göstermez ve uygulayabilecekleri imkanları oluşturmazsak hedeflerimiz yalnızca güzel temenniler olarak kalır. Çocuklar, vakitlerinin çoğunu okulda geçiriyor. Dolayısıyla okulların fiziksel yapısının, onların doğa dostu yaşam pratikleri kazanacakları bir ortama dönüşmesi çok önemli” diye konuştu. 

  Su tuketimi bilincinin hayati onemi var 1 - yerel haberler - haberton
  ‘Su tüketimi bilincinin hayati önemi var’

  Erdoğan, okullara, enerji tasarrufunun kullanılması için sensörlü ve LED lambalar yerleştirildiğini, temiz enerji kaynaklarına dair farkındalık oluşturmak için güneş enerji panelleri kurulduğunu, öğrencilerin atık yönetimini öğrenmeleri için ihtiyaç duydukları her alana sıfır atık kutuları yerleştirildiğini aktararak, “Geleceğe dair su kıtlığı uyarıları verilen dünyamızda, doğru su tüketimi bilincine sahip olmanın hayati bir önemi var. O yüzden, okullardaki tüm bataryalar fotoselli ve zaman ayarlı bataryalarla değiştirildi.

  Ayrıca yağmur suyunun bahçe sulamasında kullanılması için depolama sistemleri oluşturuldu. Öğrencilerin bu değişimin sonuçlarını gözlemleyebilecekleri gösterge panelleri kuruldu. Böylece tasarruf tedbirlerinin bireye ve topluma olan olumlu yansımalarını bizzat göreceksiniz. Bunun yanında, bu bin okulda, geri dönüşüm malzemelerinden oluşan sıfır atık kütüphaneleri kuruldu. Bu sayede çocuklar, ileri dönüşümün, atık malzemelere yeni kullanım alanları sağladığını öğrenecek” dedi.

  Su tuketimi bilincinin hayati onemi var 2 - yerel haberler - haberton
  Emine Erdoğan, “Geleceğe dair su kıtlığı uyarıları verilen dünyamızda, doğru su tüketimi bilincine sahip olmanın hayati bir önemi var” dedi.

  ‘ÖRNEK OLACAK ŞEKİLDE YAŞAYIN’

  Öğrencilerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bütün gayretimiz, sizlerin hak ettiğiniz güzel bir geleceğe kavuşmanız için. Benim de sizden küçük bir ricam var; lütfen okulda öğrendiklerinizle kendinize doğa dostu bir hayat kurun ve herkese örnek olacak şekilde yaşayın. Başkasına verilecek en güzel nasihat, insanın kendi davranışıdır. Unutmayın ki tabiat sizin geleceğinizdir. Ona sahip çıkın” diye konuştu. 

  ÇEVRE DOSTU OKUL LOGOSU

  Program kapsamında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu, ‘Tebessüm’, ‘Tohumlar Fidana’ ve ‘Küçük Çevreler’ şarkılarını seslendirdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Emine Erdoğan’a günün anısına lale motifli tablo hediye etti. Bakan Özer, Emine Erdoğan’ın isteği üzerine, ‘Çevre Dostu 1000 Okul Projesi’nde yer alan okullara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca ‘Çevre Dostu Okul Logosu’ yerleştirileceğini söyledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler