TRY - Türk Lirası
EUR
17,7168
USD
18,5190
GBP
19,7618
CNY
2,5599
24.3 C
Ankara
23.7 C
İstanbul
28.1 C
İzmir
28 Eylül 2022, Çarşamba
Ana SayfaYazarlarSu hayattır su israfını önle

Su hayattır su israfını önle

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Su hayattır. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için bilinçli ol su israfını önle!

Hayat herkese adil davranmıyor. Öyle ülkelerle var ki bir yudum suya hasret. Toprak kurak tarım yapılamıyor. Bu ülkelerde kıtlık mevcut çocuklar fakirlikten ve salgın hastalıklardan ölüyorlar. Dünya üzerindeki en büyük insanlık dramının yaşandığı Yemen’de, 24 milyon insan yardıma ve korunmaya muhtaç durumda hayatını sürdürüyor. Bölgede yaşayan ihtiyaç sahiplerine acil yardıma ihtiyacı var. Yemen’de yaşanan temiz su sıkıntısıyla birlikte tifo, kolera ve dizanteri gibi salgın hastalıklar kol geziyor.

Ülkemiz dâhil birçok yardım projelerinde ilk sırayı alan Yemen su dağıtımı projeleriyle başta mülteci kampları olmak üzere ülkenin dört bir tarafına içilebilir temiz su ulaştırılmaya çalışılıyor. Yemen gibi birçok Afrika ülkesi fakir iç savaş var güvenlik sıkıntıları yaşıyor. Sadece konunun önemini vurgulamak için bir ülkenin güncel durumunu paylaşmak istedim. Biz şanslı bir ülkeyiz üç tarafımız deniz yeraltı zenginliklerimiz var. Birçok akarsu kaynağı ülkemizde doğuyor. Hayat bir süreç doğru politikaların özellikle tarım üzerinde yoğunlaşması gerekmektedir.

Su yaşam kaynağımız ülkemiz hep bulunduğu konum etkisiyle hem dört mevsimi yaşıyor olması su ve gıdada şuan için şanslı olduğumuzu gösteriyor.  Zaman içerisinde ne olacağımız pek belli değil. Çünkü doğa dengesi bize acı sonuçlar yaşatabilir. Son dönemdeki orman yangınları geleceğimize vurulmuş bir baltadır.

Su hayattır su israfını önle
Su hayattır su israfını önle

Ülkemizde son yıllarda iklim değişikleri yağışların düzensiz olması tarım alanlarına ayrılan toprakların azalması sonu kötü olacak problemlerin doğmasına sebep olabilir. Göller kuruyor akarsuların yatakları daralıyor baraj seviyeleri değişiyor. Su savaşlarının olduğu filmler yapılıyor komple teorileri oluşturuluyor.

Geleceği düşünmek zorundayız. Temiz ve kaliteli su içmek bir rüya olmamalı. Eğitim bu sürecin anahtarı toplum olarak bilinçlenmeliyiz. Biz millet olarak bir birimize düşkünüz ve yaralarımızı sarabiliriz.

Biz kendi kendine yeten bir ülkeyiz. Tabiatın bize olumlu dönmesi için öncelikle olarak su israfını önlemeliyiz Birey olarak bile damlayan bir musluğu önleme Bulaşık makinesi kullanma hortumlarla yol yıkama alışkanlıklarını son verme gibi basit davranışlar bize olumlu dönecektir. Su tüketimi bilincini okullarımızda çocuklara aşılmalıyız. Yarışmalar projeler düzenleyebiliriz. Su hayattır. Kurumuş suya hasret bir toprak gelecek nesillerin karanlığına sebep olacaktır. Üniversitelerde su ürünleri bölümlerine önem verilmelidir. Su hayattır. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için bilinçli ol suyu israf etme!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler