TRY - Türk Lirası
EUR
20,198
USD
18,829
GBP
22,743
CNY
2,773
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaSpor HaberleriFutbol HaberleriSon olaylar futbol tarihimize kara bir leke bıraktı

Son olaylar futbol tarihimize kara bir leke bıraktı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi,, “Son yaşadığımız olaylar futbol tarihimize kara bir leke bırakıyor. Futbol tarihimizde bu tür olayların kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, tüm Türkiye’yi şoke eden tribün terörü yüzünden tatil edilen Spor Toto 1’inci Lig’deki Göztepe-Altay maçı sonrası geldiği İzmir’de Vali Yavuz Selim Köşger’i ziyaret edip kulüp temsilcileriyle buluştu. Büyükekşi ziyarette, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Altay Başkanı Ayhan Dündar, Göztepe eski başkanı ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Sepil, Göztepeli futbolcular Yasin Öztekin, Atınç Nukan ve İsmail Köybaşı ile bir araya geldi.

Vali Yavuz Selim Köşger, pazar günkü İzmir derbisinde olayların takımlara ve taraftarların tamamına mal edilemeyecek uygun olmayan üzücü hadiseler olduğunu dile getirdi. Başkan Büyükekşi’nin bu nedenle İzmir’e geldiğini aktaran Köşger, “24’e yakın şahıs gözaltındaydı. Bunlardan birisi dün savcılıktan tutuklanmaya sevk edildi ve Altay kalecisine şiddet uygulayan şahıs tutuklanmış oldu. Diğer hadiseyi gerçekleştirenlerle ilgili de sorgulama süreci devam ediyor” diye konuştu.

“TÜM İŞLEMLER YÜRÜTÜLÜYOR”

Vali Yavuz Selim Köşger, olayın detaylı olarak incelendiğini belirterek, “Bunların hak ettikleri cezayı almaları için, Türk hukuk sistemi içinde mevzuat ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde alması gereken cezanın en ağırını almaları için gereken bütün işlemler yürütülüyor. Emniyetçe, adliyece, savcılıkça yapılması gereken işlemler yürütülüyor” dedi.

Son olaylar futbol tarihimize kara bir leke bıraktı
Son olaylar futbol tarihimize kara bir leke bıraktı

BÜYÜKEKŞİ: OLAYLAR KARA BİR LEKE BIRAKTI

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ise futbolun tüm farklılıkların ortadan kaldırılarak insanları bir araya getiren önemli bir spor dalı olduğunu, futbol ailesi olarak her zaman dostluktan ve arkadaşlıktan yana taraf olduklarını söyledi.

Türk futbolunda hafızalara kazınan tüm isimlerin yeteneklerinin yanında centilmenlikleriyle de ön plana çıktığını kaydeden Büyükekşi, “Son yaşadığımız olaylar futbol tarihimize maalesef kara bir leke bırakıyor. Futbol tarihimizde bu tür olayların kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de bu tip olaylara sebep olanlara artık bir dur dememiz gerekiyor. Bu olayların hiç kimseye bir faydası yok” diye konuştu.

“CENTİLMENLERE ÖDÜL VERİYORUZ”

Büyükekşi, amaçlarının iki kulübün taraftarlarını sakinleştirmek olduğunu vurgulayarak, “Atatürk’ün dediği gibi spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. İşte bu yüzden bizim ana hedeflerimizden biri futbolda Fair Play anlayışını yerleştirmek, dostluk ve kardeşlik duygularını öne çıkarmak.

O yüzden de bir Fair Play kurulu oluşturduk. Her ay en iyi futbolcuya ödül vermiyoruz, en centilmen oyuncuya, en iyi takıma ödül vermiyoruz, en centilmen takıma, en centilmen teknik direktöre ve en centilmen taraftara hem maddi hem manevi ödül veriyoruz” şeklinde konuştu.

“DURUŞ SERGİLEMELİYİZ”

İzmir derbisinde yaşananlarının kendilerini çok üzdüğünü kaydeden Büyükekşi, “Bunu futbolumuza yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz ve bu saldırıda olanların futbolumuzun birliğine, düzenine çok büyük darbe vurmasına izin vermek istemiyoruz. Burada futbolun tüm paydaşlarının aynı anda birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi son derece önemli.

Hedefimiz özellikle Türk futbolunun marka değerini yükseltmek. Türk futbolunun eğer marka değerini yükseltebilirsek hedefimizde başarılı oluruz. İşte bu sebeple hepimizin taşın altına elimizi değil gövdemizi koymamız gerekiyor. Aynı kararlılıkla bir duruş sergilememiz gerekiyor” cümlelerini kullandı.

Tff başkanı mehmet büyükekşi,,
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi,, “Son yaşadığımız olaylar futbol tarihimize kara bir leke bırakıyor. Futbol tarihimizde bu tür olayların kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“GEREKLİ KARARLAR ALINACAKTIR”

Büyükekşi, maçla ilgili alacakları karar öncesinde gerekli bilgileri toplamak için İzmir’e geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Federasyon olarak da edindiğimiz bilgi ve raporları tüm ayrıntılarıyla değerlendirdikten sonra hem disiplin kurulumuz hem de yönetim kurulumuz gerekli kararları alacaktır. Ayrıca stadyumlarda benzer olayların bir daha yaşanmaması için de dün ilgili kurumlarımızla bir ön toplantı yaptık buraya gelmezden önce.

Bundan sonra da buradan çıkan neticelere göre, tüm stadyumlarda, talimatlarda bir değişiklik yapılması gerekiyorsa onları da inceleyeceğiz. Durum ve eylem raporlarını güncellemek üzere hareket edeceğiz ve bu konuda çok hızlı çalışıp, sonuçları da kamuoyuyla paylaşacağız.”

“FUTBOL MAÇI SAVAŞ DEĞİLDİR, İNŞALLAH BU SON OLUR”

Futbolun dostluk, kardeşlik ve barış olduğunu hatırlatan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bir futbol maçı savaş değildir, bir spordur ve maç bitince nasıl futbolcularımız, başkanlarımız sarılıp öpüşüyorsa taraftarlarımızın da aynı şekilde hareket etmesi lazım. Beklentimiz Türkiye’deki tüm futbolseverlerden bu. İnşallah bu son olur. Bir daha bu tür nahoş olaylarla karşılaşmayız. Ben buradan tüm Türkiye’deki futbolseverlere özellikle bu konuda davranmalarını istirham ediyorum” dedi.

“SAHA OLAYLARI PFDK’NIN İŞİ”

Başkan Mehmet Büyükekşi, kulüplere verilebilecek cezaların sorulması üzerine, bu konu için İzmir’e geldiklerini ve olayın tüm detaylarını araştırdıklarını dile getirerek, “Burada hedef ne olursa olsun yapacağımız işin öncelikle adaletli olmasını sağlamak. Onun için de olayın iç yüzünü araştıracağız.

Olayın organize olması nedeniyle saha içinde ve saha dışında olan olaylar farklı biliyorsunuz. Saha içinde olan olaylarla ilgili özellikle maçın yarıda kalması Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun işi ama diğer saha olayları bizim Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nda. O da bağımsız bir yargı şu anda. Ona onlar karar verecek, bizim karar vereceğimiz yarıda kalan maçın ne olacağıyla ilgili. Onu da buradaki çıkan raporlardan yaptığımız araştırmalara göre en doğru kararı vereceğiz.

Hem Türk futbol kamuoyunun hem takımlarımızın bu konudaki en adaletli olması gereken neyse onu yapmak için en büyük çabayı göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

SEPİL: EN AĞIR ŞEKİLDE CEZA VERİLMELİDİR

Göztepe eski başkanı ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Sepil çok üzücü bir olay yaşadıklarını ifade etti. Sepil, “Maçtan hemen sonra Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger önderliğinde gerekenleri söylemiştim. Yaralanan taraftarımız Mehmet Çakır ve ailesinin hep yanında olduk. Her şey yolunda giderse kendisi bugün yoğun bakımdan çıkacak.

Hastanede ise bir müddet daha tedavisi devam edecek. Altay kalecisi ise hastaneden çıktı. Bizim için sağlık durumları çok önemli. Stattan ise taraftar tahliye edildikten sonra dışarıda hiçbir olay çıkmaması bizim adımıza önemliydi. Bu olayları gerçekleştirenlerin, hangi taraftan olup olmamaları hiç önemli değil, en ağır cezaları almasını istiyoruz. Biz de kulüp olarak takipçisi olacağız” dedi.

Tff baskani buyukeksi izmirde vali kosger ve kuluplerle bulustu 3151 dhaphoto6 - futbol haberleri, spor haberleri - haberton

DÜNDAR: OMUZ OMUZA VERECEĞİZ

Altay Başkanı Ayhan Dündar da üzüntülerini bildirdi. Dündar, “Derbide hoş olmayan durumlarla karşılaşmak çok üzücüydü. Bir sporcumuz ve bir taraftar kardeşimiz yaralandı. Bizler İzmir içerisinde valiliğimiz olsun, emniyetimiz olsun, kulüplerimiz olsun, bir arada aynı dili konuşuyoruz, aynı mücadeleyi ortaya koyuyoruz. Bu yapılanlar benim nazarımda hayata kasıttır.

Bu kişilerin hangi tarafta olduğunun önemi yok, en ağır şekilde cezalandırılmaları gerekir. Bunun milat olacağını düşünerek bundan sonraki süreçte tribünlerin daha temiz olacağına inanıyoruz. Kendini bilmezlerin yaptığı olayları taraftarlara ve camialara mal edemeyiz. Yan yana durarak, omuz omuza vererek bu sürecin üstesinden geleceğiz” şeklinde görüş bildirdi.

BÜYÜKEKŞİ, KULÜP BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir ziyareti çerçevesinde İzmirli spor kulüplerinin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi. İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) koordinesinde düzenlenen toplantı İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleşti.

İZVAK’ın yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, Göztepe-Altay derbisinde meydana gelen olayların yanı sıra İzmirli kulüplerin talepleri de konuşuldu. İZVAK Başkanı ve TFF Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu Üyesi Ali Erten, Büyükekşi’ye Fair Play Ödülleri projesi çerçevesinde İzmirli kulüplerde forma giyen futbolcular hakkında bir sunum yaptı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler