18.3 C
Ankara
24 C
İstanbul
28 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerSiyasi dayanışma hamlesini perçinleyecek

  Siyasi dayanışma hamlesini perçinleyecek

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Elif Şahin, “Ekonomik yardım fonu, üye devletler arasındaki ekonomik ve siyasi dayanışma hamlesini perçinleyecek” dedi.

  Avrupa Birliği ülkelerinin koronavirüs krizi döneminde harekete geçmekte ve pandemi ile baş etmekte yetersiz kaldığını söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Elif Şahin, “20 Temmuz’da varılan 750 milyar Euro’luk ekonomik destek paketi uzlaşısı ile Koronavirüs Onarım Fonu AB’nin siyasi dayanışma ve bütünlüğüne yönelik endişeleri hafifletmeye yönelik ilk adım gibi görünüyor” diye konuştu.

  “BİRLİK ÇÖKÜYOR MU?”

  Krizden en çok etkilenen İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerin uzlaşıdan memnuniyet duyduklarını belirten Şahin, “Yardım fonu, AB düzeyinde tartışılan başarısızlık ve birliğin çatırdaması senaryolarını rafa kaldırabilecek bir gelişme olarak okunabilir. Çünkü koronavirüs pandemisi krizinden ekonomik ve sosyal alanlarda ciddi anlamda etkilenen Avrupa Birliği birlik içindeki yetersiz dayanışma, içine çekilme ve pandemi ile ulusal baş etme ve birliğe aykırı hareket etme gibi konuların akabinde “Birlik çöküyor mu? AB başarısız mı oldu? AB içindeki kuzey-güney ayrımı yeniden mi ortaya çıktı?” gibi analiz ve tartışmaları beraberinde getirmişti.Şahin, “Ekonomik yardım fonu, üye devletler arasındaki ekonomik ve siyasi dayanışma hamlesini perçinleyecek” dedi.

  “Bugün varılan kurtarma paketi uzlaşısını her ne kadar ekonomik etkileri azaltmaya yönelik olsa da, birlik içindeki sosyal eşitsizliklerin derinleşmesini engelleme, demokratik karar alma süreçlerini güçlendirme ve birlik bütünlüğünün zarar görmesi riskini de engellemeye yönelik bir uzlaşı olarak da görmek gerekir” ifadelerini kullandı.  

  Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Elif Şahin, “Ekonomik Yardım Fonu, Üye Devletler Arasındaki Ekonomik Ve Siyasi Dayanışma Hamlesini Perçinleyecek” Dedi.

  “AYRIŞMALAR VAR”

  Ekonomik yardım fonuna rağmen AB içinde ayrışmalar olduğunu dile getiren Elif Şahin, “Gelinen noktada tabloyu iyimser okumak için henüz erken. Örneğin; Hollanda, Avusturya, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’in yardım yapılacak ülkelerde hibelerin doğru kullanılamayacağı endişesini belirtmesi ve yardımdan faydalanacak ülkelerin hukukun üstünlüğü ilkesini gözetmeleri şartı gibi konular uzlaşının zayıf kalemleri olarak kalmış görünüyor” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler