TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaSiyaset felsefemizin en temel dayanağı adalet

  Siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalet

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Gelecek Partisi’nden tüm barolara mektup: Siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir!

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebeti ile Türkiye’deki tüm Baro Başkanlıklarına ve Gelecek Partisi kadrolarındaki avukatlara kutlama mesajı gönderdi. Ahmet Davutoğlu imzası ile gönderilen mektupta yargı bağımsızlığı, hukuk ve adalet vurguları yapıldı.

  “Devlet tahayyülümüzün, hukuk anlayışımızın ve siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir” diyen Davutoğlu, mektupta şunları kaydetti:

  “Bağımsız savunma, bağımsız ve tarafsız yargıda, bağımsız ve tarafsız yargı, hukuk devletinde, hukuk devleti demokraside hayat bulur ve yaşar.

  Şüphesiz demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazları birbirlerini dengeleyen ve denetleyen yasama, yürütme ve yargı erkleridir. Yargının birbirini tamamlayan üç unsuru ise iddia, savunma ve yargılamadır. Sonuç itibariyle savunma, savunma görevini ifa eden avukatlar ve avukatların anayasal, yasal yapılanması olan barolar, demokratik bir hukuk devletinin ayrılmaz birer parçası ve hatta varlık sebebidirler.

  Siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalet
  Siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalet

  Bir sistemin içinden savunmayı çekip alırsanız ya da savunmayı işlevsiz hale getirirseniz yahut evrensel temel hukuk ölçütleri dışında bir savunma kurgularsanız artık o sistemde demokratik hukuk devletinden söz edemezsiniz.

  Halbuki demokratik hukuk devleti, insanlığın binlerce yıllık deneyimi, birikimi ve mücadelesi sonucu elde edilmiş en ideal devlet modelidir.

  Ülkemizde de 85 milyon vatandaşımızı hukukun üstünlüğü, insan hakları çerçevesinde, bütün farklarına rağmen, farklılıklarını zenginlik kabul ederek bir arada tutacak ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine taşıyacak olan devlet modeli de şüphesiz demokratik hukuk devletidir.

  Böyle bir devlet ve böyle bir devlette farklılıklara rağmen birlikte yaşamak, adaletle, adaletin tesisi ise –hâkimi, savcısı, avukatı ile- nitelikli ve teminat altındaki hukukçular marifetiyle mümkündür. Yine böyle bir devlette hâkimin, savcının ve avukatın yaptıkları işle, yüklendikleri sorumlulukla ve aldıkları riskle orantılı bir koruma, güvence ve imkânlar içinde olmaları gerekir ve bu beklenir.

  Gelin görün ki, ülkemizdeki adalet açığı ve toplumun adalet ihtiyacı, acil bir hâl almıştır. Adaletin örselendiğine, devlet düzeninin ve toplumsal barışın temelinden sarsıldığına üzülerek şahitlik etmekteyiz.

  Gelecek Partisi, ülkemizdeki ekonomik, siyasal ve sosyal sorunların temelinde hak ve adaletten uzaklaşmanın yattığının farkındadır. Bu nedenle devlet tahayyülümüzün, hukuk anlayışımızın ve siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir.

  Gelecek Partisi, hem devletin kurallara riayet etmesinde hem de kuralların demokratik içeriğinde insanımızın hak ettiği hukuk devleti standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir. Ülkemizde huzurun, refahın ve adalete dayalı tam demokrasinin yerleşmesinin vazgeçilemez ön şartı, hukuk devletinin bütün çağdaş kural, ilke ve teamülleriyle işlemesidir. Bu bağlamda avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en temel değer adalet ise, adaletin temel unsuru da avukat ve avukatlık mesleğidir.

  Gelecek partisi’nden tüm barolara mektup: siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir!
  Gelecek Partisi’nden tüm barolara mektup: Siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir!

  Bireylerin rahatlıkla avukata ulaşamadığı, avukatın da tam bir bağımsızlık ve özgürlük içinde ve etkili şekilde mesleğini yürüterek yargılama faaliyetine katılamadığı bir toplumda, adil yargılama hakkından söz edilemez. Bu bakımdan avukatın her tür kamu kurumu ve kamu gücü karşısında hiçbir zorlukla karşılaşmadan mesleğini ifa edebilmesi gerekir. Bu anlamda Gelecek Partisi olarak yargının diğer kurucu unsurları ile birlikte avukatların da mesleki, sosyo-ekonomik sorunlarının halledilmesiyle ilgili engellerin ivedilikle kaldırılmasını savunuyor ve bu yönde atılacak adımları destekliyoruz.

  Bu vesileyle, şahsınızın, yönetim kurulu üyesi meslektaşlarınız ile baronuzun üyesi adalet savaşçısı tüm avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü’nü tebrik ediyor, daha adil, daha müreffeh bir Türkiye’yi birlikte inşa edebilme ümit ve dileğiyle, şahsınızda baronuzun mensuplarını sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler