TRY - Türk Lirası
EUR
20,184
USD
18,828
GBP
22,723
CNY
2,773
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerŞırnak'ta 'Empati Parkuru' kuruldu

Şırnak’ta ‘Empati Parkuru’ kuruldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Şırnak İl Jandarma Komutanlığı tarafından ‘Biz engelleri görüyor, engellileri anlıyoruz’ sloganıyla Vali Aydın Arslan İmam Hatip Ortaokulu’nda ‘Empati Parkuru’ kuruldu. Etkinliğe katılan Vali Osman Bilgin ile öğrenciler gözlerini bandajla kapatarak parkurda yürüdü.

Şırnak’ta ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ nedeniyle İl Jandarma Komutanlığı tarafından ‘Biz engelleri görüyoruz, engellileri anlıyoruz’ sloganıyla Vali Aydın Arslan İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrencilerin engellilerin çektikleri sıkıntıları anlaması için, ‘Empati Parkuru’ kuruldu. Öğrenciler yürüme ve görme engellilerin yaşadıklarını parkurlarda tecrübe etti. Tekerlekli sandalyeye oturup parkurdaki engelleri aşmaya çalışan öğrenciler, diğer parkurda da gözleri kapalı olarak ellerindeki bastonla ulaştıkları parkurun sonunda masadaki su dolu sürahiden bardağa su doldurmaya çalıştı.

Sirnakta empati parkuru kuruldus - yerel haberler - haberton
Şırnak’ta ‘empati parkuru’ kuruldu

‘ASIL ENGELLER BEYİNLERDE’

Etkinliğe katılan Vali Osman Bilgin de gözlerini bandajla kapatıp görme engelli parkurunu yürüyerek empati kurmaya çalıştı. Yaşadıklarını anlatan Vali Bilgin, “Engellilik kavramını biz bazen yanlış anlıyoruz. İnsanların doğuştan engelli olduğunu ve Allah insanları doğuştan engelli kılıyor sanıyoruz. Hayır trafik kazaları çeşitli nedenlerle engelli olabiliyor. Bugün baktığımızda ülkemizde 8,5 milyon engellinin, nüfusun yüzde 10’unun yarısının sonradan engelli olduğunu görüyoruz. O nedenle engellileri anlamalıyız. Asıl engeller beyinlerde, fiziki, psikolojik veya farklı engeller gerçek engeller değildir” diye konuştu.

Astsubay Canan Irmak, çalışmayı anlatarak, “Bölgemizde bulunan yatılı bölge okulunda bir engelli parkuru kurduk. Bu parkurda diğer öğrencilerimizin engelli öğrencilerle empati kurmasını sağlamak istedik. Güzel bir faaliyet oldu. Empati kurarak onların duygu ve düşüncelerini anladıklarını ve bundan sonra onlara daha çok yardımcı olacaklarını inanıyorum” dedi.

Öğrenciler de engellilerin yaşadıkları zorlukları gördüklerini ve etkinliğin farkındalık açısından önemli olduğunu söyledi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler