TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
4 Aralık 2022, Pazar
Ana SayfaÖne ÇıkanSınır asayişimiz alarm veriyor

Sınır asayişimiz alarm veriyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İnsan kaçakçılığı ve kaçak göçmenlik, Van ilimizdeki sınır asayişi sorunu konusunu gündeme getirmektedir, Sınır asayişimiz alarm veriyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesi ile son günlerde Van’da yaşanan kaçak mülteci ölümlerinin ve sınırda yaşanan ihlallerin araştırılmasını istedi. Ağbaba şöyle konuştu, “Özellikle son günlerde Van ilimizden kamuoyuna yansıyan haberlerde sıklıkla kaçak göçmen girişleri yer almakta, bu yasadışı girişler sırasında yaşanan kazalar ve can kayıpları da gündeme gelmektedir. Yansıyan haberlerde 27 Haziran günü Van’ın Gevaş ilçesinden yapılan tekne kazası ihbarı ile başlatılan arama çalışmalarında şu ana kadar 59 kaçak göçmenin cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi vardır. Yine 28 Haziran’da Van – Muradiye’de bir trafik kazası yaşanmış, 1 kaçak göçmen ölmüş, 41 kaçak göçmen ise yaralanmıştır. Yukarıda vermiş olduğum örneklerdende görüleceği gibi Van, yeni bir ‘mülteci mezarlığı’ olma yolunda ilerliyor. Neredeyse her ay yüzlerce düzensiz göçmen yakalanıyor, her yıl yüzlercesi ölüyor. Van’da sadece son bir yıl içinde 140’ın üzerinde kişi tekne ve araç kazalarında ölürken, bu ölümlerin önüne geçmek için herhangi bir çalışma yapılmamaktadır.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İnsan kaçakçılığı ve kaçak göçmenlik, Van ilimizdeki sınır asayişi sorunu konusunu gündeme getirmektedir, Sınır asayişimiz alarm veriyor” dedi.

“Sınırlarımızda yaşanan bu durum, bir güvenlik açığını beraberinde getirmektedir ve rakamlar korkutucu boyuta ulaşmıştır”

Sınırlarda yaşanan bu durumun, bir güvenlik açığını beraberinde getirdiğini belirten Ağbaba, “İnsan kaçakçılığı ve kaçak göçmenlik, Van ilimizdeki sınır asayiş sorunu konusunu gündeme getirmektedir. Sınırlarımızda yaşanan bu durum, bir güvenlik açığını beraberinde getirmektedir ve rakamlar korkutucu boyuta ulaşmıştır.

Ek olarak içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bu girişlerin ülke sağlığını tehdit eden boyutunu da düşünmek gerekmektedir. Kaçak göçmenlerin içinde Korona virüsü hastası olup olmadığı konusunda maalesef hiçbir bilgi yoktur. Kaçak göçmenlerin virüs taşıma ihtimaline karşı “Geri Gönderme Merkezleri”nde yeterli tedbir alınıp alınmadığı da bilinmemektedir.” diye konuştu.

2019’da yarım milyona yakın kaçak göçmen

Kaçak yollarla ülkemize giren göçmenler genel olarak doğudaki sınır illerinden giriş yaptığını belirten Ağbaba, “Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre; Türkiye’de yakalanan kaçak göçmenlerin başında Afganistan ve Pakistanlılar gelmektedir ve her iki ülkeden gelen göçmenlerin İran üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığı görülmektedir. 2019 yılında ülke genelinde toplam 454.662 kaçak göçmen yakalanmıştır. Bu girişler yüksek oranda Doğudaki İran’la sınır illerimizden yapılmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,”Sınır asayişimiz alarm veriyor” dedi.

En çok giriş yapan göçmenler sırayla Afganistan, Pakistan ve Suriyelilerdir. Geçen yıl kaçak giriş yapan toplam 454.662 göçmenin 201.437’si Afganistanlıdır. En yüksek ikinci millet Pakistanlılardır ve kaçak göçmen sayısı 71.645’dir.  Afgan ve Pakistanlıların tamamına yakını İran üzerinden giriş yapmıştır.

2020 yılında ise, Korona virüsün İran’da ve birçok ülkede yayıldığı şubat ayında 18.304, mart ayında 6.704, haziran ayında ise 6.055 göçmen kaçak yollardan giriş yapmıştır. Ocak ayını da dahil edince şu ana kadar 2020 yılında 65.832 kaçak göçmen giriş yapmıştır.” dedi. Rakamlara bakıldığında sınır asayişimizin alarm verdiğine dikkat çeken Ağbaba, “Acilen konuya müdahale edilerek bir araştırma komisyonu kurulmalı, mevcut güvenlik yöntemleri ve tedbirler araştırılmalıdır” dedi. Ağbaba “Türkiye’nin milli güvenliği söz konusu olmakla birlikte, topraklarımız, insan kaçakçılarının, umut tacirlerinin kazanç kapısı değildir buna asla müsade edemeyiz” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler