TRY - Türk Lirası
EUR
19,249
USD
18,638
GBP
22,273
CNY
2,603
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamSinema Film Akademisi öğrencileri sertifikalarını aldı

Sinema Film Akademisi öğrencileri sertifikalarını aldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İstanbul Aydın Üniversitesi ve Medyapım iş birliğiyle öğrencilere yönelik düzenlenen Sinema Film Akademisi tamamlandı.

Senarist, yapımcı ve yönetmen yetiştirmek amacıyla hem teorik hem de uygulamalı eğitim alan 27 öğrenci, Yönetmen Fatih Aksoy ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın’ın elinden sertifikalarını aldı.

Mart 2022’de başlayan Sinema Film Akademisi’nde mülakatlara katılıp seçilen 27 öğrenci; senarist, yapımcı ve yönetmen olmak amacıyla, alanlarıyla ilgili eğitim aldı. Teorik kısmı akademisyenlerden, uygulamalı kısmı ise yapım şirketinden öğrenen öğrenciler 16 haftada yüz saatlik eğitim aldı. 24 Haziran’da gerçekleştirilen sertifika töreniyle öğrenciler, hayallerine bir adım daha yaklaşmış oldu. Törende konuşan yönetmen Fatih Aksoy, eğitim alan 10 öğrenciyi kendi bünyelerinde istihdam ettiklerini, diğer öğrencilere de sektörde referans olacağını söyledi. Eğitimin ikincisinin de bu yılın ekim ayında düzenleneceği belirtildi.

Sinema Film Akademisi öğrencileri sertifikalarını aldı
Sinema Film Akademisi öğrencileri sertifikalarını aldı

“TÜRKİYE SEKTÖRDEKİ YERİNİ KORUMUŞ OLACAK”

Fatih Aksoy, “Bu program, bizim için çok önemliydi. Sinema ve film sektöründeki acil ihtiyaç için bu programı yapmak zorundaydık. Burada amacımız kişileri daha hızlı yetiştirip sektörün içine almaktı. Akademiye kabul ettiğimiz öğrencilerin yapım ve yönetim bölümünde çalışanlarının yaklaşık yüzde 50’sini kendi bünyemizde istihdam etme kararı aldık. Yine öğrencilerimizi başka şirketlere de yönlendireceğiz. Çok başarılı akademi oldu. Sinema ve televizyona senarist, yönetmen, yapımcı yetişecek. Türkiye film ve dizide elde ettiği konumu bu vesileyle de koruyacak daha da kıymetli olacak” açıklamasını yaptı.

“SEKTÖRDE YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR”

Doç. Dr. Mustafa Aydın ise “Ülkelerin tanınır olması için döviz girdileri çok önemlidir. Bu anlamda son dönemlerde dizi ve film sektörü çok fazla ön plana çıkmaya başladı. Yıllarca dünyanın bütün film algısını Hollywood sinema sektörü yönetti. Yani aslında Amerikan politikasını yürüttüler. Çok şükür son 3-4 yıldır Türk dizileri dünyanın her tarafında. Güney Afrika’dan, Güney Amerika’dan, Orta Doğu ülkelerinden, Asya Pasifik’e kadar Türk dizileri çok fazla ön plana çıkmaya başladı. Ama o dizileri üretebilmeniz için o film sektörünü gelişmek için yetişmiş insan kaynağına ihtiyacınız var. Her türlü teknolojik altyapınız olabilir ancak bu çok önemlidir” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi ve Medyapım iş birliğiyle öğrencilere yönelik düzenlenen Sinema Film Akademisi tamamlandı.
İstanbul Aydın Üniversitesi ve Medyapım iş birliğiyle öğrencilere yönelik düzenlenen Sinema Film Akademisi tamamlandı.

“SADECE TÜRKİYE’YE DEĞİL DÜNYAYA YAYILACAĞIZ”

Kurdukları akademiyle sektöre insan yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Doç. Dr. Aydın son olarak şunları söyledi:

“İlk mezunlarımızı bugün verdik. Çok yoğun bir talep oldu. Mezunlarımızın yüzde 50’den fazlasını işe yerleştirdik. İstiyoruz ki sadece Türk dizi ve sinema yapımcılarına değil, uluslararası kuruluşlara da bu öğrencilerimizi, mezunlarımızı ihraç ederek oralarda da, İspanya’da da Orta Doğu’da da, Amerika’da da çalışmalar yapsınlar. İkinci akademimizi başlatacağız. İnşallah 5-10 sene sonra bin kişinin mezun olduğu, dünyanın her tarafında işveren, iş bulan, iş yapan değerli arkadaşlarımızı, yapımcılarımızı, senaristlerimizi meydana getireceğiz.”

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler