TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
7 C
Ankara
14.3 C
İstanbul
10 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSıcaktan bunalan hayvanlara buzlu meyve

Sıcaktan bunalan hayvanlara buzlu meyve

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Konya’daki Karatay Şehir Parkı ve Hayvanat Bahçesi’nde termometreler 41 dereceyi gösterince hayvanlara buzlu meyveler verildi.

Konya’nın Karatay ilçesinde bulunan Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde hava sıcaklığı yaklaşık olarak 41 dereceye ulaşınca sıcaktan bunalan hayvanlara buzlu meyve verildi. Maymun ve boz ayıya, içinde meyvelerin bulunduğu buz kokteylleri verildi. Sıcaktan hareketleri de yavaşlayan hayvanlar, iştahla buzlu meyveleri tüketti.

Hayvanat Bahçesi’nin veterineri Abdurrahman Pirinç, “Yaz aylarının gelmesi ve havaların bizleri bunaltmasıyla beraber hayvanlarda da aynı stres mevcut. Öyle olduğu için biz de bir zaten önlemler alarak hayvanların serinlemesine yardımcı oluyoruz. Örneğin ayılarımıza veya buzlu yiyecekleri seven maymun gibi birtakım hayvanlarımızda buzlu kokteyller hazırlıyoruz. Diğer taraftan serinletmelerimiz birçok hayvan içinde mevcut. Serinletme aletleriyle hayvanların günlük olarak serinlemelerini sağlıyoruz. Suya ihtiyacı olan veya suyu seven tüm hayvanların içinde de küçük minyatür hayvanlarımızın girebileceği ölçüde havuzlarımız mevcut” diye konuştu. 

Sicaktan bunalan hayvanlara buzlu meyve 1 - yerel haberler - haberton
Sıcaktan bunalan hayvanlara buzlu meyve

SOKAĞA BİR KAP SU BIRAKIN

Özellikle kanatlı hayvanların ısı stresinin çok fazla olduğunu söyleyen Pirinç, “Aslında bunaltıcı havaların insanlardaki o var olan streslerin hepsi hayvanda da var. Bilinçli olup da bunların farkında olan birçok insan bu durumdan memnun. Hatta serinletmelerin olduğu yerlerde vatandaşlar da biraz daha uzun vakitler geçiriyor serinleyebilmek adına. Kanatlı hayvanların vücut ısıları daha yüksek olduğu için ısı stresine daha çok maruz kalıyor. Öyle olduğu için biz hem hayvan kalitesi idaresi olarak hayvanlarımıza bakıyoruz. Vatandaşlara hayvanların serinlemesi için herkes kapısının önüne bir kapı su ve yemek koyarsa hem hayvanların karnını doyurmuş olur hem de bu sıcak aylarda susuz kalmamış olurlar” dedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler